Przejdź do głównej treści

Tarnowskie Góry | II Festiwal im. Elżbiety Chojnackiej

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FestiwalChojnackiej 23Przed nami trzy koncerty muzyki klawesynowej, trzy prawykonania oraz warsztaty muzyki współczesnej prowadzone przez dr Aleksandrę Gajeckiej-Antosiewicz z autorską prelekcją pt. „Elżbieta Chojnacka. Inspiracja i pasja”. W dniach 29 września – 1 października 2023 roku w Pałacu w Rybnej odbędzie się II Festiwal im. Elżbiety Chojnackiej.

Podczas koncertu inauguracyjnego znakomita klawesynistka Hanna Balcerzak prawykona „Inwencję” Philipa Czapłowskiego. W programie znajdą się również m.in. utwory Zygmunta Krauze i Mariana Sawy.

Podczas sobotniego koncertu zabrzmią tanga klawesynowe (sic!) z kolekcji Elżbiety Chojnackiej (M. Nymana, M. Ohana, J. Wienera). Nie zabraknie również utworów króla tanga (Astora Piazzolli), współcześnie żyjących kompozytorów (Tomasza Kamieniaka i Krzysztofa Olczaka) oraz kolejnych prawykonań. Po raz pierwszy usłyszymy "Sonatę na dwa flety i fortepian" Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil oraz "Tango na akordeon i klawesyn" Leszka Kołodziejskiego. Wystąpią Aleksandra Gajecka-Antosiewicz, Leszek Kołodziejski, Agata Kielar-Długosz, Łukasz Długosz i Andrzej Jungiewicz.

Koncert finałowy wykona Urszula Jasiecka-Bury, która zaprezentuje muzykę dawną w kontekście brzmienia instrumentu współczesnego z jednoczesnym użyciem historycznych środków wykonawczych.

Wszystkie koncerty zostaną wykonane na unikatowym klawesynie zbudowanym w 1982 roku dla Elżbiety Chojnackiej, instrumencie oddziedziczonym przez A. Gajecką-Antosiewicz - dyrektor artystyczną Festiwalu.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Gorczycki.pl.

Współorganizatorem jest Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej we współpracy z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Gminy Tarnowskie Góry.

Szczegóły na stronach: https://www.aleksandragajecka-antosiewicz.com oraz https://palacwrybnej.pl/ 

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry