Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Przed nami trzy koncerty muzyki klawesynowej, trzy prawykonania oraz warsztaty muzyki współczesnej prowadzone przez dr Aleksandrę Gajeckiej-Antosiewicz z autorską prelekcją pt. „Elżbieta Chojnacka. Inspiracja i pasja”. W dniach 29 września – 1 października 2023 roku w Pałacu w Rybnej odbędzie się II Festiwal im. Elżbiety Chojnackiej.
Podczas koncertu inauguracyjnego znakomita klawesynistka Hanna Balcerzak prawykona „Inwencję” Philipa Czapłowskiego. W programie znajdą się również m.in. utwory Zygmunta Krauze i Mariana Sawy.
Podczas sobotniego koncertu zabrzmią tanga klawesynowe (sic!) z kolekcji Elżbiety Chojnackiej (M. Nymana, M. Ohana, J. Wienera). Nie zabraknie również utworów króla tanga (Astora Piazzolli), współcześnie żyjących kompozytorów (Tomasza Kamieniaka i Krzysztofa Olczaka) oraz kolejnych prawykonań. Po raz pierwszy usłyszymy "Sonatę na dwa flety i fortepian" Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil oraz "Tango na akordeon i klawesyn" Leszka Kołodziejskiego. Wystąpią Aleksandra Gajecka-Antosiewicz, Leszek Kołodziejski, Agata Kielar-Długosz, Łukasz Długosz i Andrzej Jungiewicz.
Koncert finałowy wykona Urszula Jasiecka-Bury, która zaprezentuje muzykę dawną w kontekście brzmienia instrumentu współczesnego z jednoczesnym użyciem historycznych środków wykonawczych.
Wszystkie koncerty zostaną wykonane na unikatowym klawesynie zbudowanym w 1982 roku dla Elżbiety Chojnackiej, instrumencie oddziedziczonym przez A. Gajecką-Antosiewicz - dyrektor artystyczną Festiwalu.
Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Gorczycki.pl.
Współorganizatorem jest Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej we współpracy z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Gminy Tarnowskie Góry.
Szczegóły na stronach: https://www.aleksandragajecka-antosiewicz.com oraz https://palacwrybnej.pl/
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.