Skip to main content

V konferencja z cyklu "Muzyka polska za granicą” pt. "Z muzyką w świat! Sto lat polskiej sekcji Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej"

V konferencja z cyklu "Muzyka polska za granicą” pt. "Z muzyką w świat! Sto lat polskiej sekcji Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej" będzie miała miejsce 20 września 2024 roku w Instytucie Sztuki PAN (Warszawa, ul. Długa 26). Konferencja organizowana jest przez Zakład Muzykologii Instytutu Sztuki PAN we współpracy z Polskim Towarzystwem Muzyki Współczesnej i Związkiem Kompozytorów Polskich. Termin nadsyłania abstraktów wystąpień upływa 10 sierpnia.

Celem konferencji jest przyjrzenie się obecności polskich muzyków na festiwalach Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Ta powołana do promowania muzyki najnowszej organizacja została założona w 1922 roku w Salzburgu i skupiała kompozytorów, wykonawców i krytyków muzycznych. Towarzystwo od początku istnienia organizowało w różnych krajach doroczny festiwal muzyczny, ważne forum wymiany idei i pomysłów, na którym wykonywano utwory młodych kompozytorów reprezentujących różnorodne kierunki i tendencje. Polska dołączyła do MTMW w roku 1924, a pierwszym prezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej został Karol Szymanowski. W stulecie istnienia PTMW organizatorzy pragną przypomnieć polskich kompozytorów prezentujących swą muzykę na prestiżowych festiwalach Towarzystwa oraz biorących udział w pracach programowych organizacyjnych, nie pomijając czterech festiwali, które odbyły się w naszym kraju.

Zakres tematyczny konferencji:

• Polska twórczość kompozytorska na festiwalach MTMW;

• Udział Polaków w pracach MTMW (komitety programowe, biuro organizacyjne i in.);

• Festiwale zorganizowane w Polsce: w 1939, 1968, 1992 i 2014 roku;

• Międzynarodowa działalność polskich kompozytorów związana z MTMW;

• Polska Sekcja MTMW i jej działalność na forum krajowym i międzynarodowym.

Abstrakty wystąpień (nie więcej niż 250 słów) należy przesłać mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 10 sierpnia 2024 r. W zgłoszeniu należy podać afiliację i dołączyć krótką notkę biograficzną. Organizatorzy przewidują 20 min. na wygłoszenie referatu plus 10 min. na dyskusję.

Informacja o akceptacji referatu zostanie przekazana do 20 sierpnia.

Teksty wydane zostaną w publikacji pokonferencyjnej.

Komitet Programowy: dr hab. Beata Bolesławska-Lewandowska, prof. IS PAN (ZKP), dr hab. Jolanta Guzy-Pasiak (IS PAN), Jarosław Siwiński (PTMW / ZKP).

Szczegóły: http://www.ispan.pl/pl/zaproszonie-do-udzialu-w-konferencji-muzykologicznej 

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry