W dniach 24–29 czerwca 2017 roku w Toruniu, Chełmży, Inowrocławiu i Lubiczu odbędzie się V Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. M. Kopernika „Per musicam ad astra” organizowany przez toruńskie Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej „Astrolabium”, zaś współorganizowany przez niemiecką agencję Meeting Music oraz Stowarzyszenie „Tumska 14”.
W tym roku udział zgłosiły zespoły z Węgier, Norwegii, Portugalii, Finlandii, Czech, Łotwy, Hongkongu oraz różnych regionów Polski. Chóry będą się zmagały w przesłuchaniach konkursowych, a także występowały na Festiwalowych Koncertach przed publicznością w Toruniu, Chełmży, Lubiczu i Inowrocławiu. W programach konkursowych ważne miejsce zajmuje muzyka polskich kompozytorów współczesnych. Zespoły zaprezentują m. in. takie utwory, jak Parce Domine F. Nowowiejskiego, Deus in adjutorium J. Świdra, Crucem Tuam Ł. Urbaniaka, Czarownica A. Hundziaka i Cyraneczka J. K. Lasockiego.
Podobnie jak w poprzednich latach w ramach Festiwalu zaplanowane zostały koncerty specjalne. Pierwszy z nich to „Tango Project”, który odbędzie się 24 czerwca w Bazylice Konkatedralnej w Chełmży i 25 czerwca w Dworze Artusa w Toruniu. W programie znajdą się kompozycje cenionego na świecie argentyńskiego kompozytora Martina Palmeriego: Tango Gloria i Tango Credo. Oba utwory w Polsce zabrzmią po raz pierwszy. Koncert w Chełmży zorganizowano dla uczczenia ustanowienia św. Jana Pawła II Patronem Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Drugą propozycją jest Koncert Specjalny „Dźwięki Północy” zaproszonego na festiwal Chóru Kameralnego „441 Hz” z Gdańska, który pod dyrekcją Anny Wilczewskiej zaprezentuje kompozycje twórców z Norwegii, Finlandii i Szwecji.
Ponadto dla chórów organizatorzy przygotowali warsztaty z emisji głosu oraz interpretacji utworów prowadzone przez znanych dyrygentów chóralnych z Węgier, Norwegii i Polski.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Więcej – na stronie www.pmaa.pl
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.