Organizatorami Międzynarodowego Akademickiego Konkursu Oboistów i Fagocistów im. Józefa Ciepłuchy są Katedra Instrumentów Dętych Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz Fundacja „Muzyka do Potęgi”. Tegoroczna edycja zostanie rozstrzygnięta online w dniach 26–29 kwietnia 2021 roku.
Konkurs ma swoje wieloletnie tradycje. Historię swoją rozpoczął na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego stulecia we Włoszakowicach. W latach 90. XX w. impreza odbywała się w Sieradzu jako Ogólnopolski Konkurs Oboistów i Fagocistów, następnie jako Międzynarodowy Akademicki Konkurs Oboistów i Fagocistów. Od 2014 roku konkurs nosi imię Józefa Ciepłuchy.
Ideą wydarzenia jest promowanie najlepszych instrumentalistów z polskich i zagranicznych uczelni muzycznych. Konkurs rozgrywany jest w dwóch oddzielnych kategoriach: oboju i fagotu.
W programie obowiązkowym Konkursu znalazły się utwory Aleksandra Tansmana, Michała Spisaka, Zdzisława Szostaka, Jerzego Bauera, Grażyny Bacewicz i Macieja Zielińskiego.
W jury Konkursu zasiedli wybitni polscy artyści i specjaliści w zakresie gry na oboju i fagocie: dr hab. Arkadiusz Krupa, prof. UMFC, prof. zw. dr hab. Tomasz Miczka, prof. zw. dr hab. Józef Raatz, dr hab. Agata Piotrowska-Bartoszek, prof. dr hab. Krzysztof Kamiński, dr hab. Artur Kasperek, prof. UMFC, dr hab. Arkadiusz Adamczyk, dr hab. Katarzyna Zdybel-Nam. Sekretarzem Jury jest dr hab. Leszek Kołodziejski.
Młodzi instrumentaliści przesłali już swoje nagrania eliminacyjne. Prezentacji konkursowych można posłuchać na stronie internetowej Uczelni: www.amuz.lodz.pl.
Tegoroczną edycję Konkursu patronatem medialnym objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.