W dniach 2-6 maja 2017 roku w gdańskiej Akademii Muzycznej odbędzie się VIII Międzynarodowy Konkurs Gry na Instrumentach Dętych Blaszanych.
Konkurs organizowany jest co 3 lata i należy do największych tego rodzaju imprez w Europie. Skierowany jest do muzyków z całego świata, przede wszystkim do studentów uczelni muzycznych oraz artystów czynnych zawodowo, grających na instrumentach dętych blaszanych: trąbce, rogu, puzonie i tubie, których wiek w dniu rozpoczęcia konkursu nie przekracza 30 lat (tj. urodzonych po 2 maja 1987 roku).
Program konkursu wymaga od uczestników przygotowania utworów umożliwiających wszechstronną prezentację warsztatu wykonawczego i walorów osobowości artystycznej. Wśród kompozycji obowiązkowych znajdzie się między innymi Sonatina na puzon i fortepian Kazimierza Serockiego. W finale uczestnikom towarzyszy orkiestra symfoniczna, co dla większości z nich stwarza niepowtarzalną możliwość występu w charakterze solisty współpracującego z takim zespołem.
Międzynarodowy zasięg konkursu to możliwość konfrontacji dokonań wykonawczych w różnych ośrodkach kształcenia. Konkurs od początku był terenem, na którym spotykali się młodzi muzycy z Europy Zachodniej z wykonawcami z Rosji, Białorusi, Ukrainy, krajów bałtyckich oraz ostatnio USA, Japonii, Korei Płd., a nawet Mongolii. Ich produkcje ocenia międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą najbardziej renomowani artyści i pedagodzy, głównie z krajów Unii Europejskiej. Konkurs jest też wydarzeniem artystycznym o dużym znaczeniu lokalnym. Otwarte przesłuchania oraz koncerty towarzyszące są liczącym się uzupełnieniem kalendarza imprez muzycznych w Gdańsku. Władze samorządowe, doceniając ten walor konkursu, były dotychczas zawsze fundatorem głównych nagród dla laureatów.
Powołane przez organizatorów jury przyzna nagrody:
Grand Prix w wysokości 20 000 PLN
I nagroda w wysokości 10 000 PLN
II nagroda w wysokości 7 000 PLN
III nagroda w wysokości 3 000 PLN
Przewiduje się także nagrody pozaregulaminowe ufundowane przez sponsorów. Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy uczestnictwa.
Szczegółowy harmonogram Konkursu:
6.03.2017 – Termin zgłoszeń
20.03.2017 – kandydat zostanie powiadomiony pocztą elektroniczną o zakwalifikowaniu do Konkursu
2-3.05.2017 – Przesłuchania I etapu (Sala Koncertowa w budynku żółtym oraz - w przypadku dużej liczby zgłoszeń - Sala Kameralna w budynku czerwonym)
4-5.05.2017 – Przesłuchania II etapu; Koncert Jurorów (Sala Koncertowa w budynku żółtym)
6.05.2017 – Przesłuchania III etapu – finał z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod dyr. Zygmunta Rycherta; Koncert laureatów (Sala Koncertowa w budynku żółtym)
Szczegółowe informacje dotyczące Konkursu, Regulamin oraz Formularz zgłoszeniowy znajdują się na jego oficjalnej stronie: http://ibic.amuz.gda.pl i na Facebooku: www.facebook.com/ibic2017
Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.