Przejdź do głównej treści

Warszawa | Koncert Katedry Kameralistyki Fortepianowej „Muzyka polska mniej znana”

UMFC14 maja 2018 roku o godz. 19:00 w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się koncert „Muzyka polska mniej znana” w wykonaniu studentów Katedry Kameralistyki Fortepianowej.

Podczas koncertu zostaną wykonane mniej znane dzieła współczesnych polskich kompozytorów, absolwentów wyższych uczelni muzycznych w Warszawie i Krakowie.

Bez wątpienia twórczość o tematyce sakralnej wysuwa się na pierwszy plan w dorobku Juliusza Łuciuka. Lecz nie mniej ważnym nurtem jego twórczości jest także liryka wokalna. W wykonaniu Haliny Dubitskiej (sopran), Zuzanny Filipek (wiolonczela), Marty Plasoty (fortepian), Klaudii Ciostek i Zuzanny Jurczak (skrzypce) usłyszymy Portraits Lyriques jego autorstwa. Ten utwór został wyróżniony w Konkursie Kompozytorskim księcia Rainiera II w Monako (1974, Grand Prix).

Prodziekan Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca Anna Ignatowicz-Glińska jest autorką utworów solowych, kameralnych, symfonicznych, elektronicznych oraz współautorką kilku projektów multimedialnych, wpisujących się w ideę syntezy sztuk i powstałych we współpracy z artystami innych dziedzin. Podczas koncertu zostanie zaprezentowana jej kompozycja Znaki Magiczne na klarnet, wiolonczelę i fortepian.

Kompozytor Czesław Grudziński w latach 1936–1940 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Muzycznego w Warszawie. Po II wojnie światowej prowadził zajęcia teoretyczne w warszawskich uczelniach muzycznych. Od 1951 roku był członkiem Związku Kompozytorów Polskich. Jego twórczość obejmuje wiele utworów kameralnych, w tym liczne kompozycje na instrumenty dęte i fortepian. Jedna z nich – Concerto Breve na fortepian z towarzyszeniem kwartetu puzonowego, kotłów i talerzy – zabrzmi podczas koncertu majowego.

W interpretacji sopranistki Haliny Dubitskiej i pianistki Yuki Hattori usłyszymy cykl pieśni Uty japońskie op. 4 na sopran i fortepian ucznia Romana Statkowskiego i Karola Szymanowskiego Piotra Perkowskiego, będące wyrazem obserwacji kultury Bliskiego i Dalekiego Wschodu. W finale koncertu zabrzmi Trio fortepianowe op. 24 Mieczysława Wajnberga, polskiego kompozytora i pianisty żydowskiego pochodzenia, które powstało w 1945 roku w Moskwie.

Bezpłatne karty wstępu dostępne od 30 kwietnia 2018 w Chopin University Press (pn. – pt. 12.00–19.00).

Patronat medialny nad sezonem koncertowym UMFC 2017/2018 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry