Koncert 4 września 2021 o godz. 19.30 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie inaugurujący nowy sezon artystyczny Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus poprowadzi Marek Wroniszewski. W programie – dzieła Mikołaja Rimskiego-Korsakowa i Johannesa Brahmsa oraz występ skrzypka Jakuba Haufy i wiolonczelisty Tomasza Strahla, którzy należą do najwybitniejszych polskich wirtuozów swych instrumentów.
Baśniowy, „wyobrażony” Orient zawsze fascynował artystów Zachodu, a impulsem, który rozbudził szczególne zainteresowanie, stało się wydanie w XVIII i XIX wieku kolejnych przekładów arcydzieła literatury arabskiej (zbierające baśnie, legendy i anegdoty z różnych kręgów kulturowych dawnego Wschodu) – Księgi tysiąca i jednej nocy. Jej czarowi uległ też Mikołaj Rimski-Korsakow, jedna z najważniejszych postaci rosyjskiego neoromantyzmu, mistrz orkiestrowych barw i efektów. Właśnie aspekt kolorystyczny ma szczególne znaczenie w jego skomponowanej w 1888 roku orkiestrowej suicie Szeherezada, składającej się z czterech programowych miniatur ilustrujących wybrane epizody cyklu. Dzieło odniosło ogromny sukces, służąc też m.in. adaptacjom baletowym, filmowym, i do dziś uchodzi za najpopularniejsze w dorobku twórcy.
Jakub Haufa i Tomasz Strahl połączą swe talenty w późnym arcydziele Johannesa Brahmsa, nostalgicznym, wzruszającym, utrzymanym w ciemnym kolorycie Koncercie podwójnym a-moll. Powstał jako wyraz odnowienia trwającej od młodości i wystawianej na różne próby przyjaźni z wielkim skrzypkiem Józefem Joachimem, który pod batutą kompozytora wykonywał dzieło wraz z wiolonczelistą Robertem Hausmannem.
Piotr Maculewicz
Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Dyrygent-rezydent”.
Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Informacja o biletach – na stronie https://sinfoniaiuventus.pl/
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.