Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Jeden z najwybitniejszych obecnie bas-barytonów, ambasador polskiej kultury za granicą, doskonały interpretator postaci Wagnerowskich, laureat wielu nagród, solista występujący na najważniejszych scenach operowych świata – Tomasz Konieczny w grudniu świętować będzie jubileusz 25 lat pracy na scenie operowej. Jego recital i uroczystość wręczenia mu Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" za całokształt działalności artystycznej odbędzie się 17 grudnia 2022 o godz. 18.00 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
Podczas recitalu, organizowanego przez Teatr Wielki - Operę Narodową i Stowarzyszenie Dal Segno Institute, wystąpi z pianistą Lechem Napierałą. Będziemy świadkami polskiego prawykonania Dwuwierszy Aleksandra Nowaka do słów Bolesława Leśmiana. W programie znalazły się także pieśni Mykoły Łysenki, Richarda Straussa oraz Dwie arie buffo Henryka Czyża.
O dynamice międzynarodowego rozwoju kariery Tomasza Koniecznego świadczy fakt, iż w ostatnich kilkunastu latach wystąpił we wszystkich najważniejszych teatrach operowych świata, m.in. w La Scali, Lyric Opera w Chicago czy Metropolitan Opera w Nowym Jorku. W Wiedniu w 2019 roku otrzymał najważniejsze austriackie wyróżnienie dla artysty operowego – tytuł Österreichischer Kammersänger.
W Teatrze Wielkim w ostatnim czasie Tomasz Konieczny wykonał partię tytułową w Cardilllacu Hindemitha (2021) oraz partię Janusza w Halce Moniuszki (2020). W styczniu 2023 roku usłyszymy go w Mocy przeznaczenia Verdiego pod batutą Patricka Fournilliera, w reżyserii Mariusza Trelińskiego i ze scenografią Borisa Kudlički, koprodukcji Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
Informacja prasowa organizatorów
Szczegółowy program - na stronie: https://teatrwielki.pl/repertuar/kalendarium/2022-2023/recital-tomasza-koniecznego-25-lecie-pracy-na-scenie-operowej/
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.