W 2021 roku podczas 6. Festiwalu „Trzy-Czte-Ry. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje” w dniach 13 listopada – 3 grudnia 2021 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie eksponowana będzie przede wszystkim muzyka trzech znanych twórców: Pawła Szymańskiego, Pawła Mykietyna i Igora Strawińskiego.
Pawłowi Szymańskiemu, który stał się już żywą legendą polskiej muzyki współczesnej, organizatorzy poświęcili osobny wieczór „Kontekst Szymański”. W tym roku swoje 50. urodziny świętuje Paweł Mykietyn. W wykonaniu znakomitych artystów – Urszuli Kryger, Ryszarda Alzina, zespołów Meccore String Quartet i Triartet – usłyszymy jego Sonety Szekspira, ...choć doleciał Dedal..., III Kwartet smyczkowy oraz 3 dla 13. W programie festiwalu znajdują się również kompozycje Igora Strawińskiego, rosyjskiego kompozytora mającego polskie korzenie. W 2021 przypada 50. rocznica śmierci twórcy. Zgodnie z założeniem „kontrastów”, utwory współczesnych kompozytorów zostaną zestawione z muzyką m.in. klasyków wiedeńskich.
Program szóstej edycji Festiwalu wyróżnia się „polskością”. W programach niemal każdego z zaplanowanych koncertów znajdują się nazwiska polskich kompozytorów. Przypomniany zostanie m.in. repertuar legendarnego Warsztatu Muzycznego Zygmunta Krauzego i jego kontynuatora, zespołu Nonstrom (choć pod inną nazwą, bo i wykonawcy nowi). Podczas koncertu finałowego publiczność będzie miała również możliwość wysłuchania prapremiery kameralnej opery Raport o stanie planety Ryszarda Alzina. Zgodnie z tradycją, po każdym koncercie organizatorzy zapraszają na panel dyskusyjny z udziałem artystów.
Do Programu Festiwalu powraca „Trampolina Młodych” – najlepsza okazja do posłuchania wschodzących gwiazd muzyki klasycznej młodego pokolenia.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Projekt współfinansuje Związek Artystów Wykonawców STOART. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Zuzanna Dłużniewska
Patronat medialny nad festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.