Przejdź do głównej treści

Wieczór alpejski z prawykonaniem kwartetu Krzysztofa Dobosiewicza

Carlo Torlontano W ostatni weekend lipca Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na kolejny koncert organizowany w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”. W sobotę, 25 lipca 2015 roku pierwszy raz w Toruniu wystąpi nietuzinkowy artysta z Włoch – Carlo Torlontano, z niemniej ciekawym instrumentem – rogiem alpejskim (na zdjęciu).

Alphorn, należący do rodziny rogów, to instrument znacznej długości (3,5-4 m), który składa się z 2-3 części łączonych ze sobą i wykonany jest z drewna jodłowego. Nie posiada żadnych klap ani otworów, dlatego uzyskuje się na nim jedynie dźwięki naturalnego szeregu alikwotów. Carlo Torlontano od lat stara się wprowadzić do sal koncertowych instrument znany dotąd głównie z przekazywania sygnałów przez pasterzy w alpejskich dolinach. Artysta jest profesorem na Music University w Salerno oraz dyrektorem artystycznym Domenico Ceccarossi International Horn Competition.

W I części koncertu zabrzmią trzy kompozycje stworzone specjalnie na róg alpejski i kwartet smyczkowy (Giovanni D’Aquila - The great Horn of Helm, Antonio Iafigliola - Un suono notturno, Leopold Mozart - Sinfonia Pastorella). Włoskiemu artyście na scenie towarzyszyć będzie, obchodzący w tym roku jubileusz 10-lecia pracy artystycznej, Kwartet Smyczkowy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Po przerwie swoje umiejętności zaprezentują już tylko muzycy kwartetu smyczkowego, którzy zmierzą się z kompozycjami polskiej kompozytorki i skrzypaczki Grażyny Bacewicz (Kwartet smyczkowy nr 4) i mistrza tanga - Astora Piazzolli (miniatury - Libertango, Oblivion, Adios Nonino, Muerte del Angel). Całość dopełni światowe prawykonanie dzieła dyrygenta i kompozytora Krzysztofa Dobosiewicza - Kwartet Zero.

Patronat medialny nad Festiwalem „Nova Muzyka i Architektura” objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry