Kolejny koncert XIX Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” odbędzie się w sobotę, 1 sierpnia 2015 roku o godz. 20:00 w Kościele św. Jakuba w Toruniu. Tym razem organizatorzy zapraszają na wieczór fińskich mistrzów baroku. Wstęp wolny.
Połączenie krajów nordyckich z epoką baroku może wydać się dziwne, jednak jej charakterystyczne cechy, jak np. zamiłowanie artystów do ornamentyki i bogatego ozdabiania melodii rozprzestrzeniły się na wszystkie kraje europejskie.
Wieczór fiński to spotkanie z muzyką mistrzów baroku w wykonaniu fińskich artystów. Muzycy grają na kopiach instrumentów dawnych jakimi są m.in. skrzypce barokowe oraz viola da gamba. Swoją budową przypominają one współczesne instrumenty smyczkowe, a różnice w wyglądzie są bardzo subtelne i prawie niezauważalne dla oka laika. Odmienne jest natomiast brzmienie instrumentów dawnych, które charakteryzują się cieplejszym i głębszym dźwiękiem.
Zaproszeni artyści to: Petri Tapio Mattson - skrzypek, altowiolista, dyrygent, kompozytor, absolwent prestiżowej Sibelius Academy, dyrektor artystyczny zespołu muzyki dawnej ‚Opus X’ oraz jeden z najbardziej uznanych wykonawców fińskiej muzyki dawnej; Louna Hosia (na zdjęciu) – grająca na violi da gambie, absolwentka Sibelius Academy, uczestniczka wielu międzynarodowych kursów mistrzowskich, występowała z wieloma zespołami europejskimi, wykładowczyni w Helsinki Music Institute; Ilpo Laspas – klawesynista, absolwent prestiżowej Sibelius Academy, uczestnik wielu kursów mistrzowskich w kraju i za granicą, zdobywca licznych nagród w rodzimej Finlandii oraz II nagrody i Nagrody Publiczności na Międzynarodowym Konkursie Jana Sebastiana Bacha w Lipsku, koncertujący w wielu krajach Europy.
Podczas koncertu, oprócz kompozycji barokowych J.S. Bacha, D. Scarlattiego, D. Castellego, Ch. Graupnera wykonane zostaną nordyckie melodie ludowe.
Koncert odbywa się pod patronatem Konsula Honorowego Finlandii w Toruniu – Tadeusza Pająka.
Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.