Przejdź do głównej treści

Wiosenna odsłona 9. Festiwalu Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza

Festiwal PrawykonańWiosenna odsłona 9. Festiwalu Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza odbędzie się w dniach 23–25 kwietnia 2021. Podczas dwóch kwietniowych koncertów zabrzmi sześć nowych kompozycji, które doskonale ukazują myśl przewodnią festiwalu — to nie tylko święto nowej muzyki, ale przede wszystkim tych, którzy ją tworzą. Obydwa koncerty będą dostępne w transmisji online.

O tym, jak różne są źródła inspiracji będzie można przekonać się już podczas koncertu otwierającego festiwal, 23 kwietnia. W utworze Teodor Adam Bałdych, zainspirowany narodzinami swojego syna, będzie chciał przenieść słuchaczy do brzmień i muzyki własnego dzieciństwa. Lidia Zielińska, w utworze Pustynnienie opowie o ekologii, strachu, który towarzyszy zmianom klimatycznym i wyzwaniom, z którymi musi zmierzyć się cała ludzkość. Problemy współczesnego świata będą również tematem utworu Soft music for sensitive gals Marty Śniady. Kompozytorka opowie o prawach kobiet, presji społecznej i nierównościach w różnych dziedzinach życia.

Niedzielny koncert skupi się natomiast na czysto muzycznych poszukiwaniach. Joanna Woźny będzie eksplorowała relacje orkiestry i solistów (w tej roli zespół Kwartludium), sięgając do barokowej formy concerto grosso. Punkt wyjścia dla utworu Mikołaja Laskowskiego stanowią natomiast czynności dnia codziennego i dźwięki naszego najbliższego otoczenia. Koncert zamknie utwór Artura Zagajewskiego, inspirowany utopijną koncepcją architektoniczną Petera Cooka, Plug-in city.

Piotr Matwiejczuk i Krzysztof Stefański przed każdym z koncertów poprowadzą spotkania online z kompozytorami, podczas których również publiczność będzie mogła zadawać pytania. Transmisja spotkań w ramach Strefy Ruchu na Festiwalu Prawykonań dostępna będzie online na stronie internetowej www.nospr.org.pl  oraz na profilu NOSPR i „Ruchu Muzycznego” na Facebooku i w serwisie YouTube.

Iwona Sobczyk

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry