Jak pisze dyrektor artystyczny Festiwalu Pierre Jodlowski, „znaki zajmują bardzo ważne miejsce w naszym życiu: od prehistorycznych obrazów po sztandary średniowiecza, od znaków rozprzestrzeniających się na ulicach po obfitość cyfrowych sygnałów”. Artyści biorący udział w festiwalu podejmą próbę odpowiedzi na pytania: czym są znaki w przestrzeni muzyki i jakie są trajektorie, które wskazują nam współcześni kompozytorzy?
Festiwal Musica Electronica Nova jest wydarzeniem interdyscyplinarnym, w ramach którego krzyżują się gatunki i estetyki, spotykają się artyści z całego świata. Nie zabraknie również premier. Zabrzmią m. in. nowe utwory, zamówione u polskich kompozytorów, w tym are there hidden figures? na kwartet smyczkowy, elektronikę i wideo Moniki Szpyrki. Podczas koncertu „Reverse Simultaneous” zostaną prawykonane utwory kompozytorów Oddziału Wrocławskiego Związku Kompozytorów Polskich oraz kompozycje kolektywne, w których partia skrzypiec została stworzona przez Annę Zielińską. W ramach Akusma Forum, poświęconego czystej muzyce elektroakustycznej, zapoznamy się z twórczością młodych kompozytorów z Włoch, Polski i Meksyku. Specjalną sesję poświęcono Elżbiecie Sikorze, byłej dyrektor artystycznej festiwalu. Z kolei sesje elektroakustyczne Mini Akusma Forum zostały opracowane specjalnie dla młodej publiczności.
Musica Electronica Nova to jednak nie tylko koncerty. To również krótkie spotkania z kompozytorami, podczas których będzie okazja porozmawiać o ich codziennej pracy, oraz wydarzenia towarzyszące przygotowane specjalnie na tę edycję festiwalu.
Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Szczegółowy program – na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/musica-electronica-nova-2019
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.