W marcu tego roku minęły dwa lata od śmierci jednego z największych polskich kompozytorów, Maestro Krzysztofa Pendereckiego. Zwany klasykiem awangardy twórca zapisał się na kartach historii głównie jako wybitny kompozytor, ale też jako dyrygent i pedagog. Koncert 8 kwietnia 2022 o godz. 19.00 w Narodowym Forum Muzyki, podczas którego muzycy wykonają dzieła Maurice'a Ravela, Valentyna Sylvestrova oraz Maurice’a Duruflégo, będzie hołdem dla autora Pasji według św. Łukasza.
Nagrobek Couperina Maurice’a Ravela to w istocie suita mająca stanowić hommage dla twórczości wielkiego francuskiego klawesynisty François Couperina. Jej pierwotna wersja powstała w 1917 roku, na fali ponownego zainteresowania osiemnastowieczną literaturą klawesynową i przeznaczona została na fortepian. Dwa lata później Ravel, znany z mistrzowskich instrumentacji, skomponował także wersję dzieła na orkiestrę. Każda z jego części poświęcona została przyjaciołom kompozytora, którzy polegli podczas I wojny światowej.
Tego wieczoru zabrzmi także VII Symfonia Valentyna Sylvestrova – słynnego współczesnej kompozytora ukraińskiego. Jego zainteresowania na przestrzeni lat koncentrowały się wokół kierunków awangardowych, z uwzględnieniem dodekafonii czy aleatoryzmu, których stał się znaczącym przedstawicielem, poczynając od lat sześćdziesiątych dwudziestego stulecia.
Koncert zwieńczą dźwięki napisanego w 1947 roku monumentalnego Requiem op. 9 francuskiego kompozytora i organisty Maurice’a Duruflégo. Do dziś utwór ten uznaje się za arcydzieło gatunku i często przyrównuje się do słynnego Requiem d-moll op. 48 Gabriela Fauré.
Dzieła zaprezentują: Polski Narodowy Chór Młodzieżowy (kierownictwo artystyczne Agnieszka Franków-Żelazny) i NFM Filharmonia Wrocławska pod batutą Pascala Rophé.
Materiały prasowe organizatorów
Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.