Choć w programie koncertu NFM Orkiestry Leopoldinum z udziałem Alexandra Sitkovetsky’ego 16 października 2021 o godz. 18.00 znalazły się dzieła dwóch kompozytorów brytyjskich i jednego polskiego, to wszystkie te utwory powstały w Anglii. Łączy je też upodobanie autorów do eksponowania pięknej, śpiewnej melodyki.
Na początku koncertu muzycy zaprezentują Suitę świętego Pawła op. 29 nr 2 Gustava Holsta, która składa się z czterech części: Jig, Ostinato, Intermezzo i Finale (The Dargason). Tytuł ostatniego ogniwa suity oznacza ludową melodię taneczną, która znalazła się w wydanym przez Johna Playforda w 1651 roku zbiorze The English Dancing Master. Część The Dargason zawiera także cytat z innej popularnej melodii staroangielskiej – Greensleeves.
Zupełnie odmienny jest Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika napisany na zamówienie zaprzyjaźnionego z twórcą Yehudiego Menuhina. Kompozytor przyjął ofertę z radością, a pisanie utworu było dla niego powrotem do świata dzieciństwa. Ojciec artysty był bowiem lutnikiem, a młodość przyszłego kompozytora wypełniały zapachy drewna i lakieru, a także widok powstających w pracowni instrumentów. Doświadczenia te wpłynęły na refleksyjny, ciepły i liryczny ton utworu. Sprawiły też, że mieszkający w Anglii kompozytor zdecydował się uczynić trzecią część radosnym oberkiem. Panufnik pisał: „Komponowałem utwór, który raczej miał ukazywać duszę wykonawcy niż zamieniać gryf skrzypiec w boisko gimnastyczne dla skaczących palców”.
Wieczór zwieńczą ukończone przez Benjamina Brittena w 1937 roku Wariacje na temat Franka Bridge’a op. 10. Powstały one na zamówienie dyrygenta Louisa Boyda Neela, który prawykonał je ze swoją orkiestrą tego samego roku podczas festiwalu w Salzburgu. Koncert ten był początkiem spektakularnej kariery kompozytorskiej angielskiego twórcy.
Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.
Agnieszka Frei
Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.