Podczas koncertu kameralnego w Narodowym Forum Muzyki 17 marca 2022 roku o godz. 19.00 w interpretacji zespołu wirtuozów instrumentów smyczkowych – dwukrotnego zdobywcy „Fryderyka” Bartłomieja Nizioła, koncertmistrza NFM Filharmonii Wrocławskiej Radosława Pujanka oraz wielokrotnie nagradzanego wiolonczelisty Tomasza Darocha – zabrzmią tria i sonaty autorstwa czterech kompozytorów. Wielką atrakcją programu są kompozycje Feliksa Janiewicza.
Pochodzący z Wielkiego Księstwa Litewskiego Janiewicz to postać tajemnicza, o której nie wiadomo zbyt wiele. Jako młody muzyk występował na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z powodzeniem rozwijał karierę we Włoszech i Francji, a przede wszystkim w Anglii. Biorąc udział w cyklu prestiżowych koncertów organizowanych przez Johanna Petera Salomona, zdobył międzynarodową renomę i zyskał grono wiernych wielbicieli. W jego dorobku znajdziemy przede wszystkim utwory skrzypcowe wymagające od instrumentalisty doskonałej techniki i solidnego warsztatu. W pisanych przez Janiewicza kompozycjach słychać inspirację folklorem polskim, a także muzyką włoską. Do najważniejszych utworów skrzypka należy pięć koncertów skrzypcowych, koncert fortepianowy oraz zbiór sześciu triów przeznaczonych na dwoje skrzypiec i wiolonczelę. Podczas wrocławskiego koncertu zabrzmią pierwsze i czwarte z nich.
Muzykę polską bliższą naszym czasom reprezentować będzie młodzieńcza Sonata na dwoje skrzypiec op. 10 Henryka Mikołaja Góreckiego. To utwór frapujący bogactwem brzmienia, pełen wyrazistych kontrastów dynamicznych. Odcinki gwałtowne, pełne dysonansów sąsiadują tu z fragmentami cechującymi się łagodnością i nastrojem zadumy. Nie mniej fascynujące są Sonata na skrzypce i wiolonczelę Maurice’a Ravela i II Sonata na skrzypce solo a-moll op. 27 „Obsesja” Eugène'a Ysaÿe'a.
Materiały prasowe organizatorów
Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.