Przejdź do głównej treści

Sopot| XIV Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Mundus Cantat”

MCPerfromance muzyczny, Mrozu i Sound & Grace na chór, rozśpiewana Parada Chórów, koncert fenomenalnego zespołu 5/6 – te wszystkie muzyczne atrakcje czekają na trójmiejską publiczność w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Mundus Cantat” Sopot 2018, który odbędzie się w dniach 11–20 maja 2018 roku.

W tym roku, w związku z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Mundus Cantat” (Fundacja Mundus Cantat, Miasto Sopot i Bałtycka Agencja Artystyczna BART) kładą duży nacisk na muzyczne akcenty polskie. Wystąpi wielu znakomitych artystów z Polski, na koncertach rozbrzmiewać będzie polska muzyka, w tym utwory współczesnych kaszubskich kompozytorów, a na Gali Finałowej usłyszmy Gaude Mater Polonia w wykonaniu chórów z całego świata. Poprzez te działania „Mundus Cantat” będzie promować kulturę polską na arenie międzynarodowej.

Festiwal to również dziesiątki wydarzeń: koncerty młodych artystów, Parada Chórów „Monciakiem” oraz różne formy wyrazu artystycznego, jak performance na dworcu i sopockim molo, czy śpiewający stretching. Koncert Inauguracyjny pt. „Muzyczny spacer przez wieki” uświetni Zespół Art'n'Voices z Wejherowa, laureat nagrody Grand Prix festiwalu „Mundus Cantat” 2015. Będzie to wielkie święto młodej polskiej chóralistyki. Usłyszymy utwory kompozytorów współczesnych: Anny Rocławskiej-Musiałczyk, Adama Diesnera oraz Marka Raczyńskiego. Natomiast w trakcie Koncertu Finałowego wystąpi młody energetyczny Zespół 5/6 z Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku.

„Mundus Cantat” to również wysokiej rangi konkurs, umożliwiający twórczy dialog między chórzystami z Polski i z zagranicy. Organizatorzy zapraszają chóry seniorów, akademickie oraz dziecięco-młodzieżowe, aby rywalizowały w kilku kategoriach muzycznych: muzyka sakralna, świecka (w tym folklor) oraz gospel, jazz, spirituals. W tym roku, w wyniku podjęcia współpracy z Muzeum Literatury i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, wprowadzono nową kategorię specjalną, która będzie polegała na wykonaniu jednego utworu w języku kaszubskim autorstwa współczesnego kompozytora młodego pokolenia. Dzięki temu międzynarodowi uczestnicy festiwalu będą mieli sposobność obcowania z polskim folklorem oraz poszerzą swoją wiedzę o polskiej muzyce. Jednocześnie organizatorzy mają na względzie propagowanie dokonań debiutujących twórców polskich wśród licznie zgromadzonych zespołów chóralnych ze świata. W programie Festiwalu znajdą się koncerty z udziałem wyjątkowych chórów z Łotwy, Białorusi, Ukrainy i Szwecji.

Tym, co wyróżnia „Mundus Cantat” spośród innych tego typu konkursów, jest starannie dobrany międzynarodowy skład jurorski. Tegoroczne zespoły ocenią wybitni specjaliści w dziedzinie chóralistyki z całego świata: prof. Stojan Kurat ze Słowenii, maestro Jae Joon Lee z Korei Południowej, maestro Marco Ugalde z Meksyku, prof. Wiesław Delimat z Krakowa oraz prof. Marcin Tomczak, dyrektor artystyczny festiwalu reprezentujący Akademię Muzyczną w Gdańsku.

Poza Koncertem Finałowym wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest wolny.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: http://munduscantat.pl

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry