Skip to main content

XVI Festiwal "Muzyka na szczytach" w Zakopanem

Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza zaprasza wszystkich przyjaciół muzyki kameralnej do wspólnej wędrówki na zakopiańskie szczyty w ramach XVI Festiwalu "Muzyka na szczytach" w dniach 7-14 września 2024 roku. W tegorocznym programie pod hasłem "Natchnienie" znajdzie się muzyka różnych epok i stylistyk.

Do udziału w tej edycji zaproszeni zostali tak znani wykonawcy, jak m.in. Olga Pasiecznik, Adam Strug, Barbara Borowicz, LLLeggiero Woodwind Trio. Chór Filharmonii Krakowskiej i Orkiestra Akademii Beethovenowskiej wystąpią pod batutą Macieja Tworka.

Dzieła klasyczne zostaną zestawione z nowatorskimi poszukiwaniami twórców współczesnych. Nie zabraknie także utworów, które reinterpretują klasyczne formy. Zarówno w utworach Karola Szymanowskiego, jak i Claude’a Debussy’ego, Tōru Takemitsu, czy Romana Palestra, spiritus movens przybiera postać dialogu z tradycją, jednocześnie odkrywając nowe muzyczne przestrzenie.

Elementem szczególnym tej edycji jest nowa muzyka na instrumentalne zespoły kameralne. Podczas koncertu 11 września o godz. 19.00  będziemy świadkami światowego prawykonania Music for a While Dariusza Przybylskiego. Utwór powstał w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. 12 września z kolei Mauris Ensemble prawykona kompozycję Ścieżki w ogrodach Macieja Negreya.

Całości dopełni spotkanie z dziełami polskich takich kompozytorów, jak Fryderyk Chopin, Karol Szymanowski, Paweł Mykietyn, a podczas koncertu finałowego pt. "Człowiek vs technologia" zabrzmi Symfonia nr 3 na 200 głośników bezprzewodowych Wojciecha Blecharza. 

Wydarzeniami towarzyszącymi będą 9. już wystawa "Twórcy Podhala", prezentująca dorobek podhalańskich artystów i mistrzów rzemiosła, w tym Aleksandry Rudzkiej-Miazgi, a także projekcja filmu Fitzcarraldo w Kinie Miejsce oraz prezentacja instalacji Deus Cantando Petera Ablingera w Galerii Hasiora. W utworach każdego z nich odzwierciedliło się niepowtarzalne spojrzenie na natchnienie.

Artyści spotkają się również z publicznością w ramach Klubu "Rozmów na szczytach".

Patronat honorowy: Łukasz Smółka – Marszałek Województwa Małopolskiego.

Mecenat: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, ZEW Niedzica SA, ZAiKS. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu “Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Sponsorzy: Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego SA, Nosalowy Dwór Resort&Spa, Nosalowy Park Hotel&Spa, Grand Hotel Stamary, Hotel Hyrny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Strona Festiwalu: https://muzykanaszczytachzakopane.pl/ 

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry