Przejdź do głównej treści

XVI LETNIA FILHARMONIA aukso – Wigry 2015

XVI LETNIA FILHARMONIA aukso – Wigry 2015 AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy zaprasza w dniach 29 lipca – 1 sierpnia na XVI LETNIĄ FILHARMONIĘ aukso – Wigry 2015.

LETNIA FILHARMONIA aukso to coroczny festiwal o szerokim spektrum artystycznym i kulturowym, odbywający się od kilkunastu już lat na Suwalszczyźnie, a od roku także na południu Polski - w Pieninach. Jego atutami są: wysoki poziom artystyczny związany z rozwojem orkiestry AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia (dyrektora artystycznego festiwalu), udział renomowanych solistów oraz programy z pogranicza klasycznej i rozrywkowej. Głównym rysem XVI edycji będzie obecność wszechstronnego muzyka – akordeonisty Marcina Wyrostka, który wystąpi w dwóch różnych odsłonach repertuarowych, a także solistek orkiestry AUKSO – skrzypaczki Marty Huget-Skiby i wiolonczelistki Joanny Urbańskiej-Mikszty, gitarzysty młodego pokolenia Daniela Egielmana oraz Gościa Festiwalu – kompozytora Mikołaja Góreckiego.

W ramach festiwalu odbędą się koncerty i wydarzenia towarzyszące. Jak co roku będzie można usłyszeć dzieła należące do kanonu światowej literatury muzycznej (m.in. A. Vivaldiego, W.A. Mozarta czy E. Griega). W głównym nurcie - koncertów orkiestrowych usłyszymy trzykrotnie zespół AUKSO również w muzyce współczesnej - utwory Glassa i Góreckiego (29 i 31 lipca). W ramach ciągłego poszerzania repertuaru klasycznego orkiestry AUKSO Marek Moś zadyryguje także m.in. wykonaniem Suity bułgarskiej Vladimira Siemionova na akordeon i orkiestrę smyczkową. W programie drugiego koncertu prezentującego bogactwo brzmienia akordeonu znajdzie się repertuar z pogranicza klasyki i muzyki tanecznej. Bogate doświadczenia orkiestry AUKSO i Marka Mosia poszerzyły się bowiem o współpracę z zespołem akordeonisty Marcina Wyrostka – Tango Corazon w ramach iście tanecznego programu – „For Alice”, który muzycy nagrali wspólnie w lutym tego roku. Tango Corazon Quintet powstał w 2006 roku z inicjatywy Agnieszki Hasse oraz Marcina Wyrostka. Jego repertuar oparty jest głównie na muzyce Astora Piazzolli - oryginalne opracowania kompozytora na kwintet (bandoneon, fortepian, gitara, skrzypce i kontrabas) oraz aranżacje.

Charakterystyczną cechą Festiwalu są otwarte próby orkiestry AUKSO dostępne także dla szerokiej publiczności ze szczególnym uwzględnieniem młodych adeptów sztuki muzycznej. Projekt ma także za zadanie przybliżyć nieznaną szerszej publiczności kulturę dwóch bardzo atrakcyjnych i różnorodnych kulturowo regionów Polski. Na północy Polski okazją do tego będą spotkania z gośćmi i solistami Festiwalu, a także „Spotkanie z Suwalszczyzną”. Będzie to szansa na bliższe poznanie bohaterów wydarzenia: Marcina Wyrostka i pozostałych solistów Festiwalu (w rozmowie moderowanej przez Justynę Rekść-Raubo i Marka Mosia), a także zapoznanie się z twórczością i Osobą fotografa i podróżnika – Piotra Malczewskiego. Okazją do rozmowy na temat muzyki współczesnej będzie spotkanie z kompozytorem – Mikołajem Góreckim, mieszkającym na stałe w Ameryce, który odwiedzi Suwalszczyznę w ostatnich dniach lipca, przyjeżdżając specjalnie na koncert inaugurujący XVI edycję FILHARMONII. Aż trzy utwory Góreckiego będzie można usłyszeć podczas tegorocznych koncertów orkiestry AUKSO.

W roku 2015 odsłona wigierska odbędzie się na terenie miasta i gminy Suwałki, mając szansę umocnić swoją pozycję festiwalu w kalendarzu kulturalnym Polski południowej poprzez nową strukturę organizacyjną i wiodącą rolę instytucji samorządowej – Suwalskiego Ośrodka Kultury, jako głównej siły organizacyjnej. W realizacji wydarzeń towarzyszących festiwal wesprze Fundacja Jana Życzkowskiego „Traditio et Novitas”.

Pienińska odsłona fesiwalu odbędzie się w dniach 6-8 sierpnia 2015 roku.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Filharmonii

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry