Obok muzyków Kwartetu Śląskiego (Szymon Krzeszowiec, Arkadiusz Kubica, Łukasz Syrnicki i Piotr Janosik) wystąpi w nim ośmioro pianistów, w tym wybitny popularyzator muzyki polskiej w Wielkiej Brytanii Jonathan Plowright. Program Festiwalu skupia się na gatunku kwintetu fortepianowego, nawiązując do pierwszej edycji tej cyklicznej imprezy.
W 1993 roku w Pałacu w Rybnej (gdzie Festiwal został zainicjowany) publiczność usłyszała obok kwartetów smyczkowych 4 najsłynniejsze kwintety – arcydzieła Roberta Schumanna, Johannesa Brahmsa, Antonína Dvořaka i Juliusza Zarębskiego, wykonane wówczas z wybitnymi pianistami: Ewą Pobłocką, Tatianą Szebanową, Waldemarem Malickim i Eugeniuszem Knapikiem. Po 25 latach Kwartet Śląski wykona te same utwory, tym razem jednak z grupą pianistów reprezentujących już kolejne pokolenie: Łukaszem Byrdy, Pawłem Wakarecy, Michałem Szymanowskim i Aleksandrą Świgut. Ponadto z drugą grupą pianistów – Wojciechem Świtałą, Piotrem Sałajczykiem, Michałem Drewnowskim i wspomnianym Jonathanem Plowrigthem – muzycy Kwartetu Śląskiego zaznajomią publiczność z mniej znanymi kwintetami fortepianowymi polskich kompozytorów.
W ramach 4 koncertów (15, 19, 22 i 26 listopada) wykonanych zostanie kilka niesłusznie zapomnianych i od dawna niegrywanych dzieł cenionych niegdyś polskich twórców: Ludomira Różyckiego (obok Kwintetu c-moll także Kwartet smyczkowy), Szymona Laksa (Kwintet fortepianowy i III Kwartet), Tadeusza Majerskiego (Kwintet fortepianowy w formie wariacji) oraz Ignacego Friedmana (Kwintet c-moll).
Program festiwalu zachęca polskich pianistów do poszerzenia repertuaru o dzieła wymagające, co prawda, niemałego nakładu pracy, godne jednak publicznej prezentacji i obecności w naszym życiu muzycznym. Kwartet Śląski od dawna spełnia tego typu misję, docenioną nb. w bieżącym roku jedną z Gramophon Classical Music Awards, nagrodą przyznaną zespołowi w Londynie za wydany przez firmę fonograficzną Chandos album z nagraniami wszystkich kwartetów smyczkowych Grażyny Bacewiczówny.
Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Więcej – na stronie: www.silesian-quartet.com
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.