Przejdź do głównej treści

Bojanowicz Magdalena

Bojanowicz Magdalena

Nawigacja
  • wykonawca

wiolonczelistka; ur. 21 października 1988, Warszawa. Jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, gdzie kształciła się w zakresie gry na wiolonczeli pod kierunkiem Andrzeja Orkisza. W 2013 roku ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Andrzeja Bauera i Bartosza Koziaka. Obecnie kontynuuje edukację na studiach Master Solist na UDK w Berlinie w klasie Jensa Petera Maintza. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach w Brukseli, Salzburgu, Pineswangu (Austria), Kronbergu (Niemcy), Musikinsel Reihnau, gdzie pracowała pod okiem takich artystów jak Julius Berger, Jens Peter Maintz, Kazimierz Michalik, Phillippe Muller, Arto Noras, Claus Reichardt czy Victoria Yagling.

Jest laureatką wielu konkursów krajowych i zagranicznych, m.in. I nagrody na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Wiolonczelistów Szkół Muzycznych II st. w Łodzi (2004), wyróżnienia na III Międzynarodowym Konkursie dla młodych wiolonczelistów im. J. Dotzauera w Dreźnie (2005), I nagrody w VI Konkursie Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców w kategorii uczniów szkół muzycznych II st. (2005), I nagrody na VIII Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Liezen (Austria, 2006), III nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (2008), II nagrody na LXIX Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Ludwiga van Beethovena w Hradec (Czechy, 2010), II nagrody i dwóch nagród specjalnych na VIII Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (2011) oraz I nagrody w 45. Międzynarodowym Konkursie Jeunesses Musicales w Belgradzie (2015). W 2009 roku została półfinalistką II Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego Gaspara Cassado w Tokyo w Japonii, jednego z najbardziej prestiżowych konkursów wiolonczelowych na świecie, zaś w 2014 roku została zakwalifikowana do finału Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego w Stuttgarcie.

Koncertowała w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech, Holandii, Francji, Belgii i Austrii. Brała udział w XXIII Ogólnopolskim Festiwalu „Tydzień Talentów” w Centrum Ignacego Jana Paderewskiego w Tarnowie (2005), XV Ogólnopolskim Festiwalu „Gwiazdy Promują” w Jeleniej Górze, a także cyklu koncertów „Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki” w Zielonej Górze, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kmaeralnej „Muzyka na Szczytach” w Zakopanem, „Festival au Leman” w Thonon les Bains we Francji, Festiwalu Kameralnym w Moskwie oraz Festiwalu Gulangyu w Xiamen (Chiny). Była uczestniczką spotkania „Mój Talent dla Polski”, zorganizowanego przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego (2006). Jako solistka występowała z orkiestrami Filharmonii Narodowej, Filharmonii Rzeszowskiej, Zielonogórskiej, Łódzkiej, Dolnośląskiej pod batutą takich dyrygentów, jak: Tadeusz Wojciechowski, Jerzy Kosek, Michał Nesterowicz, Paweł Przytocki, George Tchitchinadze, Daniel Smith, Benjamin Lack, Volker Schmidt-Gertenbach, Renato Rivolta, Marek Moś, Michał Klauza, Wojciech Rodek oraz Ernst Kovacic.

Ważne miejsce w jej repertuarze zajmuje muzyka współczesna. Wykonuje ją nie tylko solowo, ale też w zespołach – grupie „Cellonet”, prowadzonej przez Andrzeja Bauera, oraz w duecie TWOgether DUO z akordeonistą Maciejem Frąckiewiczem. Nową muzykę prezentowała podczas prestiżowych festiwali, jak „Musica Moderna” w Łodzi, Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, „Warszawska Jesień” czy „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu.

Była wielokrotną stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (2001-2008) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2009 roku została laureatką stypendium „Młoda Polska”, które otrzymała na nagranie płyty z polską muzyką współczesną (w duecie z Maciejem Frąckiewiczem).

 

aktualizacja: październik 2016 (ab)
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry