Wybitny rosyjski akordeonista i kompozytor, który wziął udział w Programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski „Kolekcje – priorytet Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Urodził się 29 marca 1946 w Trubczewsku (Rosja) w rodzinie o tradycjach muzycznych. Został absolwentem klas akordeonu i kompozycji Rosyjskiej Akademii Muzycznej im. Gniesinych (Moskwa).
Zdobył nagrody na najważniejszych europejskich konkursach akordeonowych, m. in. w Klingenthalu (Niemcy, 1967), Sofii (Bulgaria, 1968), Berlinie (Niemcy, 1973). W 1994 podczas Międzynarodowego konkursu „Akordeon i Akordeoniści” został nagrodzony Srebrną Płytą. Został także zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Kompozytorów, poświęconego 2000 chrześcijaństwa (2000). Jego kompozycje, takie jak Pierwsza Sonata, cztery rapsodie (Ukraińska, Białoruska, Litewska, Estońska), Dońska Rapsodia weszły do obowiązkowego repertuaru konkursów akordeonowych. Polskie wydawnictwo Akordeonus w ramach programu „Zamówienia Kompozytorskie” zamówiło u Wiaczesława Siemionowa utwór Toccata Barbaro, którego programem jest protest artysty przeciwko złu, zniszczeniu i samounicestwieniu człowieczeństwa. Prawykonanie światowe utworu przez Motion Trio miało miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów Krakowskich 18 kwietnia 2015.
Jako koncertujący wirtuoz Wiaczesław Siemionow wystąpił na wszystkich kontynentach w ponad 40 krajach i zdobył światowe uznanie. Występował m. in. w Wielkiej Sali Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie, w Duke’s Hall Royal Academy of Music w Londynie.
Obecnie jest uważany za twórcę współczesnej szkoły wykonawstwa na akordeonie guzikowym. Działalność pedagogiczną rozpoczął w 1968 roku w Rostowskim Konserwatorium im. S. Rachmaninowa. Stworzył tam orkiestrę akordeonistów. W 1983 roku otrzymał tytuł profesora. Od 1988 wykłada w Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gniesinych i prowadzi kursy mistrzowskie w różnych krajach świata. Wśród jego uczniów jest ponad 100 laureatów międzynarodowych i rosyjskich konkursów oraz 7 zwycięzców „Pucharu świata”. Jego uczniowie wykładają nie tylko w Rosji, lecz także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Grecji, Japonii, Brazylii i Chinach.
W 1995 roku został wyróżniony najwyższym rosyjskim tytułem w dziedzinie sztuki „Artysta Ludowy Rosji”. Uhonorowano go prestiżową rosyjską nagrodą państwową „Order Przyjaźni” (2005), medalem „Za wiarę i szlachetność” (2006). Jest członkiem Związku Kompozytorów Rosji i Muzycznego Komitetu Międzynarodowej Konfederacji Akordeonistów (CIA), która w 2004 roku przyznała mu nagrodę honorową. W latach 1980-ch pełnił funkcję wiceprezesa Konfederacji. Wchodzi w skład jury konkursów międzynarodowych.
aktualizacja: lipiec 2016 (wa)