wiolonczelista, solista i kameralista; ur. 14 maja 1987, Poznań. Od 2006 studiował w klasie Macieja Mazurka w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Od 2008 roku studia muzyczne kontynuował w klasie Andrzeja Bauera i Bartosza Koziaka w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Ukończył je z wyróżnieniem w 2011, uzyskując wpis do złotej księgi absolwentów. W 2017 uzyskał stopień naukowy doktora sztuk muzycznych, przygotowując rozprawę na temat potencjału brzmieniowego wiolonczeli na podstawie własnych nagrań wszystkich utworów solowych z cyklu 12 Hommages à Paul Sacher.
Brał udział w kursach mistrzowskich powadzonych przez wybitnych wiolonczelistów: Kazimierza Michalika, Pawła Głombika, Andrzeja Orkisza, Tomasza Strahla, Andrzeja Wróbla, Hidemi Suzuki, Stevena Hönigberga, a także w dziedzinie kameralistyki pod kierunkiem Stephena Kovacevich’a, Raphaela Pidoux, Marka Mosia, Jadwigi Kaliszewskiej, Ewy Pobłockiej, a także muzyków Kwartetu Śląskiego. W 2012 odbył staż artystyczny w dziedzinie kameralistyki w klasie Maji Nosowskiej i Jana Staniendy na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
W latach 2001-2003 znajdował się pod opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, od roku 2011 jest stypendystą Dartington International Summer School, a w roku 2012 otrzymał prestiżowe stypendium artystyczne w ramach IX edycji programu Młoda Polska.
Jest laureatem licznych nagród na krajowych i międzynarodowych solowych konkursach wykonawczych, m. in.: II i III nagrody na Internationaler Wettbeverb für violoncello w Liezen w Austrii (1996, 1998), I nagrody na Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych im. Zdzisławy Wojciechowskiej w Bydgoszczy (1999), a także III nagrody na International Cello Festival w Koszycach na Słowacji (2000).
Występował w wielu salach koncertowych zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. w Austrii, Czechach, Francji, Japonii, Niemczech, Rumunii, na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii, we Włoszech. Wykonywał m.in. Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129 Roberta Schumanna z orkiestrą Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (2007) a także Koncert wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej prowadzoną przez maestro Jerzego Swobodę (2011).
Jako członek zespołu BMF Piano Trio w 2010 zdobył I nagrodę na 19 International Chamber Music Competition in Thessaloniki (Grecja), a w 2011 zwyciężył w konkursie St Martin’s International Chamber Music Competition w Londynie. W 2013 trio – jako jedyny zespół z Polski – zostało zaproszone do udziału w ARD Musikwettbewerb w Monachium. Wraz z zespołem nagrał płytę Landscape of memories, prezentującą kompozycje kameralne polskich twórców: Hanny Kulenty, Zbigniewa Bargielskiego, Roxanny Panufnik, Zygmunta Mycielskiego i Andrzeja Panufnika. We wrześniu 2013 album został wydany nakładem wytwórni CD Accord.
Jako członek Warszawskiej Grupy Cellonet, działającej pod kierownictwem artystycznym Andrzeja Bauera, koncertował na międzynarodowych festiwalach muzyki współczesnej, wielokrotnie uczestnicząc w prawykonaniach utworów napisanych dla zespołu, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” (2008), z Leszkiem Możdżerem na VII Festiwalu Wiolinistycznym im. B. Hubermana w Częstochowie (2009), na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Kontrasty” we Lwowie (2009) oraz na Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej „Kody” w Lublinie (2010). Brał udział w nagraniu płyty wydanej na 10-lecie zespołu, prezentującej zróżnicowany pod względem historycznym i stylistycznym repertuar.
Stale współpracuje także z kwintetem fortepianowym Surrealistic Five, występując na najważniejszych scenach w Polsce i za granicą z prawykonaniami utworów kameralnych wyróżniających się kompozytorów polskich.
Od sezonu artystycznego 2013/14 pełnił rolę koncertmistrza grupy wiolonczel w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus. Ponadto współpracował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Polskiego Radia, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia "Amadeus". Obecnie występuje na stanowisku solisty Orkiestry Filharmonii Pomorskiej i Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis.
aktualizacja: 2018 (ac)