kompozytor i pedagog; ur. 3 maja 1971, Łódź. W latach 1995-97 studiował kompozycję pod kierunkiem Mariana Borkowskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie. Następnie odbył studia w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie w zakresie teorii muzyki i nowych mediów u Matthiasa Hermanna (1998-2002) oraz kompozycji w klasie Marka Stroppy (2000-2004). Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów i seminariów muzycznych, prowadzonych m.in. przez Helmuta Lachenmanna, Briana Ferneyhougha, Karlheinza Stockhausena, Klausa Hubera, Louisa Andriessena, Pawła Szymańskiego i Irvina Arditti.
Uzyskał stypendia Donaueschinger Musiktage, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta m.st. Warszawy.
W swojej twórczości skupia się przede wszystkim na jakości i tożsamości dźwięków pochodzących z różnych źródeł: dźwięków akustycznych, sampli, przetworzeń elektronicznych audiosfery, kompozycji audiowizualnych.
Jego utwory wykonywane były na wielu festiwalach muzyki współczesnej, m.in. "Musica Polonica Nova" i "Musica Electronica Nova" we Wrocławiu, Elektronische Nacht w Stuttgarcie, Intersonanzen w Poczdamie, Berlin Biennale, "Ad Libitum", na Festiwalu Prawykonań w Katowicach i "Warszawskiej Jesieni". Premiera jego pierwszej opery Zwycięstwo nad słońcem z librettem Marcina Cecko odbyła się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (2014).
Są w repertuarze takich zespołów, jak Orkiestra Muzyki Nowej, Orkiestra Polskiego Radia, Sinfonia Varsovia, Plus-Minus Ensemble, BIT20, Junge Musik Berlin, Kwartludium, Kwadrofonik, Cellonet, Smash Ensemble, Lux:NM, KammerensembleN Stockholm, Kwartet Śląski i NeoQuartet, Sepia Ensemble i in.
W 2007 współorganizował Festiwal "Musica Electronica Nova” we Wrocławiu. W 2015 roku, wraz z Moniką Pasiecznik, był kuratorem organizowanego przez fundację Bęc Zmiana festiwalu Rewolucja Cyfrowa Muzyki, poświęconego najnowszym tendencjom w muzyce europejskiej oraz tezom niemieckiego filozofa muzyki Harry’ego Lehmanna; festiwal odbył się w Narodowym Instytucie Audiowizualnym w Warszawie.
Sławomir Wojciechowski zajmuje się również publicystyką i tłumaczeniami literatury muzycznej. Współpracuje z "Ruchem Muzycznym”, "Glissandem” oraz Polskim Radiem.
Od 2016 roku jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina; prowadzi zajęcia, poświęcone muzyce elektronicznej.
aktualizacja: 2014 (Anna Iwanicka), 2016, 2025 (Wiktoria Antonczyk)
Strona internetowa kompozytora: https://slawomirwojciechowski.wordpress.com/