Skip to main content

Muzeum Organów Śląskich

Muzeum Organów Śląskich

Muzeum Organów, jako placówkę stanowiącą część struktury organizacyjnej Akademii Muzycznej w Katowicach, powołano decyzją Senatu 4 kwietnia 2002 roku. Organizacyjnie Muzeum należy do struktury Katedry Organów i Klawesynu. Inicjatorem przedsięwzięcia był, obecny Kierownik Katedry Organów i Klawesynu, prof. Julian Gembalski.
Celem Muzeum Organów Śląskich (bo taką oficjalną nazwę przyjęła placówka) jest gromadzenie, zabezpieczania i ochrona obiektów związanych z organami i ich historią, a także ich opracowywanie naukowe i udostępnianie publiczne w postaci stałej ekspozycji muzealnej. Obok funkcji wystawienniczych wiele obiektów posiada przede wszystkim walor naukowy, służący badaniom nad problemami konstrukcyjnymi, dawną technologią, problemami konserwatorskimi i szeroko pojętą historią organów śląskich. W tym celu Katedra Organów i Klawesynu organizuje własne zaplecze badawcze i technologiczne, obejmujące warsztat i pracownię konserwatorską a także pracownię naukową i archiwum. Muzeum znajduje się obecnie w dwóch dużych pomieszczeniach, w podziemiach budynku głównego Akademii Muzycznej (przy ulicy Wojewódzkiej), przystosowanych do celów ekspozycyjnych. W przyszłości, po ukończeniu budowy sali koncertowej i biblioteki, muzeum poszerzy swoją powierzchnię o dalsze pomieszczenia znajdujące się w tej części budynku.
Muzeum otwarte jest we wtorki od 11.00 do 13.00 i w czwartki od 16.00 do 18.00 (z przewodnikiem), a także w innych terminach, po uzgodnieniu telefonicznym.
Link: http://www.am.katowice.pl/Strony/muzeumorganow.html
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry