Skip to main content

Centrum Kultury "Dwór Artusa"

Centrum Kultury "Dwór Artusa"

Około roku 1385, w tym samym co dziś miejscu, wznosił się na Rynku Staromiejskim gotycki budynek Dworu Artusa. Od początku budynek należał do elitarnego Bractwa Świętego Jerzego. Bractwo to, na wzór legendarnego króla Celtów, Artura, i rycerzy Okrągłego Stołu, pielęgnowało różne formy życia towarzyskiego i religijnego. To właśnie w Dworze Artusa w 1466 roku zaprzysiężono drugi pokój toruński, na mocy którego wróciły do Polski Prusy Królewskie i Warmia.
W ówczesnym Dworze Artusa gościło przez wieki wielu znakomitych mężów: królowie polscy – Kazimierz Jagiellończyk, Jan Olbracht, Zygmunt August, Stefan Batory, Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski, królowie szwedzcy, pruscy, wielcy mistrzowie zakonu krzyżackiego, carowie rosyjscy, przedstawiciele Hanzy i zamorscy kupcy.
14 czerwca 1802 roku przystąpiono do całkowitej rozbiórki tzw. Pierwszego Dworu Artusa. W 1829 roku w miejscu rozebranego Dworu Artusa oddano do użytku obiekt będący dziełem budowniczego Heckerta. Na parterze tego budynku znajdowała się sala widowiskowa, na piętrze zaś sala reprezentacyjna. Do roku 1842, kiedy to rozwiązane zostało Bractwo Świętego Jerzego, nowy obiekt nosił starą nazwę, kontynuując funkcję Dworu Artusa, natomiast po tej dacie pojawiło się nowe miano – Teatr Miejski; w pomieszczeniach teatru odbywały się rozmaite uroczystości, spotkania bractw cechowych oraz słynne bale.
W lutym 1889 roku przystąpiono do rozbiórki teatru oraz budynku sąsiadującego od zachodu, by wznieść nowy, drugi Dwór Artusa, który już 12 grudnia 1891 roku został oddany do użytku. Od chwili otwarcia pełnił on funkcje kulturalne, społeczne i usługowo-gastronomiczne.
W roku 1949 Dwór Artusa został przekazany, jako Collegium Maximum, utworzonemu w Toruniu Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika.
23 lutego 1995 roku Rada Miejska Torunia powołała Centrum Kultury „Dwór Artusa”. Ma ono służyć całej społeczności miejskiej w zakresie kultury, a także ważnych wydarzeń społecznych, politycznych i towarzyskich. W Dworze Artusa ma swoją siedzibę także Toruńska Orkiestra Kameralna.
Od 1 marca 1995 roku w nowo odrestaurowanych salach Dworu Artusa gościli i goszczą znakomici artyści, pisarze i politycy. Odbywają się spektakularne imprezy międzynarodowe i ogólnopolskie. Setki torunian oklaskiwały w Sali Wielkiej noblistę Czesława Miłosza – poetę, eseistę i tłumacza, Tadeusza Różewicza – poetę, prozaika i dramaturga, urodzoną w Toruniu pianistkę Reginę Smendziankę, pianistę Janusza Olejniczaka, Vadima Brodskiego – wirtuoza skrzypiec, oraz wielu innych najwyższej klasy artystów.
Centrum Kultury „Dwór Artusa” oferuje mieszkańcom i gościom Torunia bardzo atrakcyjne imprezy kulturalne: koncerty, recitale, spotkania autorskie i spektakle. Odbywają się tu także sesje naukowe, zjazdy, rozmaite wystawy oraz dni różnych narodowości.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry