Skip to main content

Kolegiata Poznańska - Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny

Kolegiata Poznańska - Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny

Organy w poznańskiej Kolegiacie Farnej należą do grupy najcenniejszych instrumentów w Polsce. Zbudowane zostały w latach 1872-1876 przez najwybitniejszego organmistrza drugiej połowy XIX wieku - Friedricha Ladegasta z Weissenfels w Saksonii. Friedrich Ladegast należał do najznamienitszych twórców swej epoki - był przyjacielem m.in. F. Liszta. Anonimowa fundatorka podarowała połowę sumy potrzebnej na budowę nowego instrumentu - podobno jej duch co jakiś czas ukazuje się na chórze organowym. Po długich staraniach udało się nakłonić Ladegasta do przyjazdu do Poznania. Instrument, który znajduje się dziś w Farze jest niezwykle cenny również dlatego, że nie dokonano w nim żadnych przeróbek. Jedyne piszczałki, które nie są oryginalne, to te najbardziej widoczne - piszczałki z prospektu w czasie wojen wymontowano i następnie przetopiono na kule i lufy armatnie.
Instrument poznański posiada 43 głosy rozdzielone między trzy sekcje manuałowe i pedałową. Piszczałki (około 2600 sztuk) wykonane są z wysokostopowej cyny angielskiej oraz szlachetnych gatunków drewna (jodła syberyjska, świerk, brzoza).
W celu zebrania funduszy na renowację instrumentu od 1992 roku odbywają się w Kolegiacie Farne Koncerty Organowe i Kameralne. Przez cały rok, w każdą sobotę, a w okresie wakacyjnym (lipiec- sierpień) codziennie oprócz niedziel usłyszeć można wspaniały instrument Ladegasta. W 2001 roku ukończyła się jego kompleksowa renowacja wykonana przez firmy Marka Cepki z Popowa koło Wronek i Aleksandra Schuke z Poczdamu. Dziś, kiedy Fara odzyskuje utracone piękno, organy cieszą nas już swoim pełnym blaskiem - zarówno wizualnym, jak i brzmieniowym.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry