Międzynarodowe Centrum Kultury to instytucja ekspercka, badawcza, spełniająca rolę edukacyjną, promująca kulturę i sztukę, koncentrująca się wokół szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego Europy, otwarta na współpracę regionalną i międzynarodową, starająca się odpowiadać zarówno na zainteresowania elit, jak i na potrzeby szerokiej publiczności.
Organizuje seminaria, konferencje, kongresy.
Prowadzi odczyty, wykłady, w tym poświęcone współczesnym problemom kultury.
Dokumentuje efekty studiów i badań nad dziedzictwem (opracowuje, gromadzi i udostępnia materiał ikonograficzny).
Tworzy sieć kontaktów naukowych i kulturalnych, współpracując z zagranicznymi ośrodkami kultury w Polsce i instytutami polskimi za granicą i uczestnicząc w pracach sieci instytucji kulturalnych.
Przygotowuje i prezentuje wystawy we własnej galerii oraz okazjonalnie również w innych miejscach ekspozycyjnych krajowych i zagranicznych.
Prowadzi działalność wydawniczą.
Organizuje kilkutygodniwą letnią szkołę w Krakowie dla studentów i młodych pracowników nauki, przede wszystkim z krajów Europy Środkowej i Wschodniej.
Prowadzi dwuletnie studia podyplomowe w Akademii Dziedzictwa (organizowane wraz z Małopolską Szkołą Administracji Publicznej Akademii Ekonomicznej) dając szansę kształcenia osobom związanym poprzez swoją pracę bądź zainteresowania z ochroną dziedzictwa kulturowego oraz zarządzania jego zasobami.
Oferuje możliwość korzystania w ogólnie dostępnej czytelni z zasobów specjalistycznej biblioteki, która gromadzi wydawnictwa krajowe i zagraniczne, często unikatowe, dotyczące zagadnień kultury i sztuki.
Ułatwia nawiązywanie kontaktów instytucjom i organizacjom zainteresowanym współpracą z polskimi (krakowskimi) partnerami.
Prowadzi środkowoeuropejski serwis informacyjny obejmujący wydarzenia naukowe i artystyczne (wystawy, konferencje, publikacje) w Czechach, Słowacji, na Węgrzech i w Polsce; dostępny w formie strony internetowej Art Historian Information for Central Europe: www.ahice.net.
Rynek Starego Miasta 27 00-272 Warszawa e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel: +48 785 370 000
Wsparcie projektu
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.