Skip to main content

Filharmonia Aukso - Festiwal

Filharmonia Aukso - Festiwal

Letnia Filharmonia Aukso to unikalny projekt kulturalno-edukacyjny mający na celu umożliwienie kontaktu z edukacją artystyczną i sztuką publiczności północno-wschodniej Polski. Wykonawczo projekt opiera się na jednej z najlepszych i najmłodszych orkiestr kameralnych w Polsce - AUKSO Orkiestrze Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia. Jest to zespół, który jako jedyny działający w stałym składzie konsekwentnie pracuje nad literaturą klasyczną i jednocześnie tworzy repertuar we współpracy z najwybitniejszymi artystami jazzu w Polsce. W ten sposób buduje swój elitarny wizerunek jako orkiestry awangardowej, kroczącej własną drogą, poszukującej punktów stycznych świata klasyki i jazzu na najwyższym artystycznym poziomie. Efekty tej pracy są prezentowane podczas Festiwalu.
Od roku 2000 odbyło się pięć edycji "Filharmonii". Zaproszenie dyrygenta i Dyrektora Artystycznego orkiestry - Marka Mosia oraz Dyrektora Festiwalu - Justyny Rekść-Raubo przyjęli dotychczas czołowi polscy artyści: skrzypkowie - Kaja Danczowska, Konstanty Andrzej Kulka, Michał Urbaniak, śpiewaczki - Olga Pasiecznik i Jadwiga Rappé, wiolonczeliści - Andrzej Bauer i Bartosz Koziak, gitarzyści - Waldemar Gromolak i Grzegorz Krawiec, pianiści Janusz Olejniczak i Leszek Możdżer oraz wirtuoz trąbki - Tomasz Stańko. Co roku występy podsumowujące wspólną pracę muzyków są przyjmowane entuzjastycznie przez liczną publiczność, co jest głównym powodem powiększania zasięgu Filharmonii (nadal wiążąc Festiwal centralnie z Wigrami i Suwałkami). W związku z tym koncerty odbywają się od roku 2002 również w Augustowie, od 2003 - w Sejnach, od 2004 - w Gawrych Rudzie, a w roku 2005 po raz pierwszy zaplanowano koncert także w Wilnie.
Oprócz koncertów odbywają się warsztaty, spotkania i zajęcia edukacyjne adresowane do młodzieży z Suwalszczyzny i Podlasia. Młodzi muzycy wyłonieni w wyniku współpracy organizatora - Fundacji Muzyki AUKSO - ze szkołami muzycznymi i twórczym środowiskiem lokalnym spotykają się z zaproszonymi artystami. Wspólną pracę warsztatową podsumowuje koncert o charakterze promocyjnym, włączony w kalendarz wydarzeń festiwalowych.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry