Przejdź do głównej treści

AŻ Festiwal

AŻ Festiwal

AŻ Festiwal został zorganizowany po raz pierwszy w 2013 roku, przy okazji otwarcia Sali koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi. Jego nazwa zawiera w sobie jednocześnie adres imprezy: A-Ż – Akademia na Żubardzkiej. Początkowo pomyślany był jako impreza jednorazowa, prezentująca wszystkie możliwości nowej sali. Jednak powodzenie przedsięwzięcia wśród publiczności sprawiło, że festiwal jest organizowany co roku i stanowi znakomitą okazję do prezentacji nowych projektów artystycznych Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, realizowanych często z udziałem zaproszonych gości.

W festiwalu ogniskują się najważniejsze wątki działalności Akademii. Są w nim prezentowane duże projekty orkiestrowe, stylowe interpretacje muzyki dawnej i muzyka współczesna, w tym prawykonania utworów łódzkich kompozytorów, do tego koncerty muzyki jazzowej i rozrywkowej związane z nowymi specjalnościami studiów (takimi jak: instrumenty jazzowe, musical i wokalistyka estradowa) oraz koncerty solistów z Polski i z zagranicy – jako efekt wciąż rozwijającej się współpracy międzynarodowej i bezcenna możliwość współpracy studentów z muzycznymi autorytetami.

W dotychczasowych edycjach wystąpili tacy artyści, jak Kevin Kenner, Siergiej Leiferkus, Adam Makowicz, Piotr Pławner, Rex Richardson, Andrea Tofanelli, Agata Szymczewska, Emmanuel Sejourne, oraz zespoły: Belgian Brass, Polish Cello Quartet i Telemark Chamber Orchestra. Ze względów pandemicznych, ósma edycja Festiwalu po raz pierwszy w historii odbyła się w formule online. Na przełomie 2020/2021 roku wszystkie koncerty transmitowane były na kanale YouTube Akademii Muzycznej w Łodzi.

aktualizacja:2021 (msz)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry