Skip to main content

Chopiniana - Dni Fryderyka Chopina

Chopiniana - Dni Fryderyka Chopina

  • Dane adresowe:

  • Mazowieckie Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12
  • 00-139 Warszawa
  • (+48 22) 586 42 00

Festiwal "Chopiniana – Dni Fryderyka Chopina" realizowany był od 2002 do 2017 roku. Myślą przewodnią festiwalu od samego początku były inspiracje chopinowskie. Prezentował on twórczość i postać Fryderyka Chopina w nowatorski i niekonwencjonalny sposób – nie tylko poprzez koncerty, ale również poprzez rozmaite wydarzenia towarzyszące. Jego tradycją były koncerty w miejscach związanych z życiem Chopina, m.in. Żelazowej Woli, Belwederze i Łazienkach Królewskich, Kościele Sióstr Wizytek i Bazylice Świętego Krzyża oraz dworze w Sannikach.

W 2011 roku Festiwal "Chopiniana" zyskał nową formułę. Każda kolejna edycja koncentrowała się na wybranej formie muzyki obecnej w twórczości Fryderyka Chopina: 2011 – polonez, 2012 – scherzo, 2013 – mazurek, 2014 – ballada, 2015 – nokturn, 2016 – etiuda, 2017 – sonata. W ostatnich edycjach można było usłyszeć już nie same utwory Chopina, ale również Franza Liszta, Ludwiga van Beethovena, Igora Strawińskiego czy Siergieja Rachmaninowa.

Festiwal "Chopiniana – Dni Fryderyka Chopina" powstał i przez wiele lat odbywał się w Warszawie. Koncerty w ramach nowszych edycji organizowane były w miejscach chopinowskich na terenie Mazowsza. Festiwal gościł takich artystów jak: Adam Makowicz, Lilianna Stawarz, Leszek Możdżer, Katarzyna Drogosz, Kevin Kenner, Paweł Wakarency, Piotr Paleczny, Piotr Szałajczyk, Ewa Pobłocka, Janusz Olejniczak, Waldemar Malicki, Olga Pasiecznik, Włodzimierz Nahorny, Zespół Śpiewaków Camerata Silesia, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej czy The Pest County Symphonic Orchestra.

aktualizacja: 2021 (msz)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry