Skip to main content

Jesień Organowa w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim - Festiwal Muzyczny

Jesień Organowa w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim - Festiwal Muzyczny

Pierwszy festiwal Jesień Organowa w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim - jeszcze pod nazwą „Wiosna Organowa” - odbył się w 2000 roku. Od tego czasu podczas kolejnych festiwalowych wieczorów wystąpili między innymi tak znani i popularni wykonawcy zagraniczni, jak: Christoph Nierhaus, Stefan Johannes Bleicher, Zeno Bianchini - organiści z Niemiec, Anita van Sjest (trąbka), Jelte Veenhoven (organy) z Holandii, Jean-Luc Perrot (organy) z Francji, Tomáš Thon (organy) i Dušan Foltỹn (obój) z Czech oraz najwybitniejsi polscy organiści i zespoły kameralne.
Trwałym dorobkiem Jesieni Organowej jest popularyzowanie walorów zabytkowych i współczesnych instrumentów liturgicznych w kościołach regionu, ukazanie ich całej artystycznej okazałości. Zalicza się do nich m.in.: zabytkowy pozytyw w kościele św. Walentego w Bieruniu, barokowe organy w kościele św. Klemensa w Lędzinach, organy w kościele św. Anny w Lędzinach (przez znawców zaliczane do najlepszych w Archidiecezji Katowickiej), nowe organy w kościele św. Barbary w Bieruniu. Przede wszystkim jednak festiwal stwarza uczestnikom koncertowych wieczorów okazję do obcowania z wielkimi dziełami muzycznymi, wysłuchania znakomitych kompozycji i wirtuozowskich wykonań rodzimych artystów, gości z kraju i zagranicy. Dostarcza wrażeń estetycznych, przeżyć duchowych.
Jesień Organowa inspiruje także inne przedsięwzięcia, m.in. nagrania płytowe. Na krążkach utrwalono brzmienie organów w kościołach św. Walentego i św. Barbary w Bieruniu oraz św. Anny w Lędzinach. Wkrótce promowana będzie najnowsza płyta przypominająca o skarbie, jakim są zabytkowe organy w kościele św. Klemensa – Papieża Męczennika w Lędzinach, przybliżająca świat miniatury organowej w nagraniach profesora Juliana Gembalskiego, artystycznego opiekuna festiwalu.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry