Skip to main content

Lubelskie Spotkania Gitarowe

Lubelskie Spotkania Gitarowe

  • Dane adresowe:

  • Stowarzyszenie Polskiej Młodzieży Muzycznej - Zarząd Główny
    ul. Hoża 50/51
  • 00-682 Warszawa
  • (+48 22) 625 19 37
Międzynarodowy festiwal Lubelskie Spotkania Gitarowe powstał w 1986 roku z inicjatywy lubelskiego gitarzysty i pedagoga Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej – Kazimierza Szczebla. Od początku swego istnienia impreza miała rozbudowaną formułę. Spotkaniom artystycznym towarzyszyła część festiwalu o charakterze poznawczym i dyskusyjnym. Obok koncertów organizowane są wykłady tematycznie związane z grą na gitarze, propozycjami materiałów nutowych i nauczaniem muzyki. Seminaria prowadzili wybitni gitarzyści i pedagodzy, m.in. Zbigniew Dubiella, Alina Gruszka, Edmund Jurkowski, Aleksander Kowalczyk, Janusz Paterek i Leszek Potasiński. Lekcji mistrzowskich udzielali: Marc Franceries, Eric Franceries, Jan Labant, America Martinez Serreno, Jorge Morel, Cesar Roche i José Maria Gallardo del Rey.
Początkowo festiwal miał niewielkie rozmiary. Szybko jednak stał się imprezą międzynarodową. Jego rangę podnosili wykonawcy z zagranicy i młode talenty. Pierwsze Spotkania odbywały się w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Lublinie. Od następnego roku - 1987 – na stałe wkroczyły do Filharmonii Lubelskiej, a od 1988 do dyspozycji organizatorów festiwalu została oddana filharmoniczna orkiestra. Dzięki temu w następnych latach zostało wykonanych z jej towarzyszeniem wiele koncertów gitarowych, m.in. Concierto de Aranjuez i Concierto Andaluz Joaquina Rodrigo, Koncert podwójny na gitarę i bandoneon Astora Piazzolli, Romancero Gitano Maria Castelnuovo-Tedesco, Los Caprichos Marcina Błażewicza i Koncert na gitarę i trio jazzowe Claude’a Bollinga. Podczas ostatnich edycji festiwalu odbyło się kilka prawykonań utworów napisanych specjalnie na Spotkania oraz dedykowanych Lublinowi. W sumie w jej pierwszych 15 edycjach wzięło udział ponad 80 gitarzystów i odbyło się około 70 koncertów.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry