Skip to main content

Festiwal Mozartowski

Festiwal Mozartowski

Festiwal Mozartowski po raz pierwszy został zorganizowany w 1991 roku przez Warszawską Operę Kameralną w ramach Roku Mozartowskiego obchodzonego dla uczczenia 200-lecia śmierci wiedeńskiego kompozytora. Pomysłodawcą imprezy był Stefan Sutkowski - dyrektor Opery. Przygotowania do obchodów święta Mozarta rozpoczął już w połowie lat 80-tych. Wraz z reżyserem - Ryszardem Perytem opracował plan wystawienia wszystkich dzieł scenicznych wiedeńczyka, w tym również niedokończonych, a także liturgii masońskiej i religijnej. W realizacji tego przedsięwzięcia pomógł mu scenograf - Andrzej Sadowski. W sumie podczas I Festiwalu Mozartowskiego wystawiono wszystkie 24 dzieła sceniczne kompozytora oraz odbyły się koncerty utworów scenicznych i oratoryjnych, m.in. wykonano Requiem, Missę solemnis, Vesperae i Litanie Laureatanae. Ich interpretatorami byli soliści i zespoły Opery pod dyrekcją Ryszarda Zimaka i Mieczysława Nowakowskiego. Ponadto wspólnie z warszawską Akademią Muzyczną został zorganizowany cykl koncertów, na których zaprezentowano wszystkie koncerty fortepianowe Mozarta. Spektakle i koncerty odbywały się w siedzibie Warszawskiej Opery Kameralnej oraz w innych zabytkowych obiektach stolicy. Sukces obchodów Roku Mozartowskiego skłonił organizatorów do kontynuowania tej imprezy i wprowadzenia jej na stałe do kalendarza działalności Opery jako Festiwalu Mozartowskiego.
Od początku swego istnienia do dziś jest on jedynym festiwalem w Europie, podczas którego przedstawiany jest cały dorobek sceniczny Wolfganga Amadeusza Mozarta - w sumie 26 tytułów. Impreza odbywa się corocznie zawsze pomiędzy 15 czerwca a 26 lipca. Na jej program składa się - oprócz kompletu dzieł scenicznych kompozytora - także zmieniający się wybór jego utworów koncertowych. W 2005 roku dołączono do niego również spektakl Balety dworskie z układami tańców do muzyki Mozarta, przygotowanymi i inscenizowanymi przez Romanę Angel - specjalistkę od dawnych tańców dworskich, a w 2006 roku - przedstawienie Azione teatrale, które powstało z okazji 250. rocznicy urodzin kompozytora z drobnych utworów scenicznych, które Mozart pisał dla zaprzyjaźnionych artystów.
Wśród wykonawców dzieł przedstawianych podczas festiwalu byli i są m.in. tacy artyści, jak Dariusz Paradowski, Agnieszka Kurowska, Jerzy Knetig, Adam Kruszewski, Danuta Hajduk, Zofia Witkowska, Olga Pasiecznik, Marta Boberska i Andrzej Klimczak.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry