Skip to main content

Dni Muzyki Organowej - Międzynarodowy Festiwal

Dni Muzyki Organowej - Międzynarodowy Festiwal

Międzynarodowy Festiwal „Dni Muzyki Organowej” w Gliwicach po raz pierwszy został zorganizowany w 1990 roku z inicjatywy ks. Herberta Hlubka, Juliana Gembalskiego - rektora Akademii Muzycznej w Katowicach - i Wojciecha Różaka. Genezy imprezy należy szukać w bardzo znanych kiedyś gliwickich „Tygodniach Kultury Chrześcijańskiej”, które były okazją do spotkań z wybitnymi aktorami, muzykami, pisarzami i publicystami. Ich głównym celem było działanie „ku pokrzepieniu serc” oraz promocja twórczości chrześcijańskiej. Z czasem „Tygodnie” zaczęły tracić na znaczeniu i zaczęto zastanawiać się nad stworzeniem innej alternatywnej, profesjonalnej imprezy muzycznej, która byłaby wizytówką regionu oraz nadal pozostawała w ścisłym związku z kulturą religijną. Oba te warunki spełniła muzyka organowa.
Od początku istnienia imprezy podczas jego koncertów wystąpiło kilkudziesięciu wybitnych organistów - wirtuozów z kraju i z zagranicy, takich jak: Emanuel Amtmann, Herbert Bolterauer i Wolfgang Capek z Austrii, Guy Bovet, Rudolf Lutz i Felix Pachlatko ze Szwajcarii, Hans Gebhard, Ludger Lohmann i Almut Rössler z Niemiec, Hans Hellsten ze Szwecji, Andre Isoir, Jean-Luc Perrot i Henri Pourtau z Francji, Ulrik Spang-Hanssen z Danii, David Titterington z Wielkiej Brytanii oraz Andrzej Chorosiński, Julian Gembalski, Joachim Grubich, Roman Perucki, Józef Serafin i Marek Toporowski z naszego kraju. W ramach tak zwanych Koncertów Promocyjnych mogli się zaprezentować na festiwalu również młodzi artyści, wyróżniający się studenci klas organów z całej Polski. Ponadto w gliwickich „Dniach” brało udział wiele zespołów wokalno-instrumentalnych, chórów i orkiestr z Rumunii, Szwajcarii, Czech, Francji i wielu licznych miast polskich (Wrocław, Katowice, Warszawa, Kraków). Niemal wszystkie koncerty festiwalowe odbywają się w Kościele Katedralnym Św. Piotra i Pawła w Gliwicach.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry