Skip to main content

Pałucka Wiosna Muzyczna - Festiwal Muzyki Klasycznej im. Adama z Wągrowca

Pałucka Wiosna Muzyczna - Festiwal Muzyki Klasycznej im. Adama z Wągrowca

Festiwal Muzyki Klasycznej im. Adama Wągrowca „Pałucka Wiosna Muzyczna” został po raz pierwszy zorganizowany w 2000 roku. Pomysłodawcą imprezy jest nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Wągrowcu - Maciej Zieliński. Organizatorzy imprezy, nawiązując do bogatej tradycji kulturalnej i muzycznej Wielkopolski, stworzyli cykliczną imprezę o zasięgu ogólnopolskim. Ideą przedsięwzięcia jest przede wszystkim chęć propagowania muzyki klasycznej. Festiwal ma również promować Pałuki, ojczyznę cystersa Adama z Wągrowca, którego niedawno odkryte, zapomniane przez wieki kompozycje organowe stały się ogólnopolską sensacją muzykologiczną. Celem imprezy jest także zintegrowanie działań społeczności województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, bowiem koncerty muzyczne zaplanowano we wszystkich większych miastach Pałuk: Wągrowcu, Żninie, Kcyni i Szubinie. Festiwal stwarza również dogodne warunki do wychowania młodego pokolenia, ceniącego tradycje i dumnego z osiągnięć miejscowej kultury. „Pałucka Wiosna Muzyczna” poświęca wiele miejsca promocji młodych talentów, studentów akademii muzycznych z Polskich i z zagranicy.
W czasie I Festiwalu w 2000 roku wystąpili tak znani artyści, jak: Kaja Danczowska i Waldemar Malicki. Obecni też byli Beatriz Blanco, Jose Torres i Leszek Potasiński. Wśród młodych talentów znaleźli się zwycięzcy Konkursu Eurowizji: Stanisław Drzewiecki, Marysia Machowska, Stefek Węgłowski i Basia Kaszuba. W drugiej edycji festiwalu zaprezentował się Chór „Poznańskie Słowiki” pod dyrekcją Stefana Stuligrosza, Bartłomiej Nizioł oraz Orkiestra Kameralna „Leopolis” ze Lwowa. W 2002 roku wystąpił między innymi Jarosław Nadrzycki i sekstet wokalny "Affabre Concinui".
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry