Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej organizowany jest od roku 2001 podczas Wielkiego Postu z inicjatywy Towarzystwa im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu. Impreza ta wpisała się już na trwałe w coroczny poznański kalendarz artystyczny i jest nawiązaniem do działalności koncertowej Feliksa Nowowiejskiego. W latach międzywojennych występował on w okresie wielkopostnym z repertuarem pasyjnym jako organista w kościołach Poznania i Wielkopolski.
Podczas dotychczasowych pięciu edycji Festiwalu koncerty odbywały się w poznańskich świątyniach: Farze, Katedrze, w kościołach: oo. Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła, św. Jana Vianney na Sołaczu, oo. Karmelitów na Wzgórzu św. Wojciecha, św. Krzyża na Górczynie, św. Małgorzaty na Śródce, Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana na Jeżycach, św. Stanisława Kostki na Winiarach, św. Wojciecha na Wzgórzu św. Wojciecha. Muzyka festiwalowa rozbrzmiewała ponadto w kościołach Kórnika, Murowanej Gośliny, Obrzycka i Puszczykowa. Słuchano jej także w Auli Uniwersyteckiej, w Muzeum Narodowym, w pałacu Działyńskich i Sali Białej Urzędu Miasta Poznania.
W programie znajdowały się kompozycje sakralne Bacha, Beethovena, Gomółki, Mozarta, Nowowiejskiego (np. prezentowano oratorium Znalezienie św. Krzyża), Pärta, Regera i wielu innych. Na obszernej liście wykonawców znalazły się orkiestry – dla przykładu: Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Olsztyńskiej, Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego; zespoły chóralne – m.in.: Castellum Cantans Zamku Kórnickiego, Dysonans, Musica Viva, Olsztyńskie Bel Canto; soliści – wśród organistów m.in. Julian Gembalski, Jorg-Hannes Hahn (Stuttgart), Elżbieta Karolak, Pavel Kohout (Praga), Bogna Nowowiejska, Adam Załęski, wśród śpiewaków m.in. Hana Blazikowa, Marketa Cukrowa, Józef Frakstein, Katarzyna Hołysz, Ewa Marciniec, Anna Mikołajczyk-Niewiedział.