Festiwal Śląska Trybuna Kompozytorów (nazwa jest świadomą analogią do paryskiej Trybuny Kompozytorów UNESCO) po raz pierwszy odbył się w 1973 roku, powołany do istnienia przez Zarząd Katowickiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich.
Przez pierwsze trzy lata (1973-75) był początkowo krótkimi cyklami koncertów o tematyce awangardowej, tworzonymi przez śląskich kompozytorów: Witolda Szalonka, Ryszarda Gabrysia, Stanisława Kotyczkę i Mariana Wallek-Walewskiego. W następnych latach festiwal zyskał rangę jednej z ważniejszych imprez muzycznych w kraju. Pierwszy kryzys Trybuny przypadł na lata 80-te. Tylko dzięki inicjatywom Andrzeja Krzanowskiego, autora programów kilkunastu koncertów z udziałem m.in. Kwartetu Śląskiego, festiwal przetrwał. Kolejny kryzys pojawił się na początku lat 90-tych. Jednak powołany w 1993 roku nowy Zarząd Oddziału ZKP postanowił utrzymać Śląską Trybunę Kompozytrorów, tym bardziej, że nadal cieszyła się ona dużym zainteresowaniem i poparciem środowiska muzycznego.
Rynek Starego Miasta 27 00-272 Warszawa e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel: +48 785 370 000
Wsparcie projektu
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.