Skip to main content

Uczniowskie Forum Muzyczne

Uczniowskie Forum Muzyczne

  • Dane adresowe:

  • Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 1
    ul. Miodowa 22c
  • 00-246 Warszawa
Uczniowskie Forum Muzyczne to festiwal od dziesięciu lat odbywający się z inicjatywy uczniów ZPSM nr 1 w Warszawie. Pierwsze jego edycje związane były z istnieniem w szkole specjalnego wydziału przygotowującego uczniów do innych niż instrumentalistyka kierunków studiów muzycznych. Uczniowie tego wydziału oprócz tradycyjnych zajęć mieli w planie nauczania m. in. zajęcia z kompozycji i dyrygentury, zaś jednym z egzaminów dyplomowych było wygłoszenie referatu na wybrany temat związany z muzyką. Chcąc przygotować podopiecznych do takiego egzaminu pedagog szkoły Maria Magdalena Radziejowska (obecnie Dyrektor szkoły) organizowała próbne sesje teoretyczne dyplomantów. Dużą aktywność na polu dydaktycznym wykazywał też Sławomir Czarnecki prowadząc zajęcia z propedeutyki kompozycji oraz organizując uczniowskie koncerty kompozytorskie. Z połączenia tych dwóch nurtów zrodziło się pierwsze Uczniowskie Forum Muzyczne, zaś obydwoje nauczyciele stali się jego opiekunami i „dobrymi duchami”. Funkcję tę pełnią do dziś.
Obecnie festiwal ma już wyrobioną markę. Pierwsi „forumiści” pokończyli studia i z powodzeniem weszli w dorosłe życie muzyczne jako kompozytorzy, dyrygenci, muzykolodzy, teoretycy muzyki, reżyserzy dźwięku. Wśród nich wymienić należy chociażby: Bartosza Kowalskiego-Banasewicza, Jana Duszyńskiego, Pawła Jankowskiego, Klaudię Pasternak, Miłosza Bembinowa, Jana Kaliszewskiego, czy Antoniego Grzymałę.
Przekształcenia związane z kolejnymi reformami szkolnictwa muzycznego (w tym likwidacja wydziałów teoretycznych) nie zahamowały rozwoju Uczniowskiego Forum Muzycznego. Z biegiem lat impreza rozszerzała się. Powiększał się zakres dyscyplin podejmowanych na Festiwalu (poezja, taniec, plastyka, kino, teatr, kuchnia artystyczna). Do opiekunów Festiwalu dołączyła Renata Kosskowska-Lichtor – młody pedagog ZPSM nr 1 i jednocześnie „wychowanka” Uczniowskiego Forum Muzycznego. Grono „forumijnych” twórców powiększyli: Andrzej Kwieciński, Michał Łukasz Niżyński, Renata Baszun, Urszula Dąbrowska, Seweryn Ścibior i wielu innych.
W 2006 roku - od 22 do 24 lutego - festiwal obchodził swój jubileusz – dziesięciolecie. Z tego względu impreza wyszła poza mury budynku Szkoły przy ulicy Miodowej.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry