Letni Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej organizowany jest od 1990 roku corocznie na przełomie sierpnia i września przez Muzeum w Chrzanowie przy współpracy z Instytucją Promocji i Upowszechniania Muzyki "Silesia". Odbywa się na terenie skansenu w Wygiełzowie - w kościele z Ryczowa (XVII w.). Kościół ten ozdobiony piękną polichromią, wyposażony jest w zabytkowe organy, których konserwację zakończono w 1990 roku, co stało się inspiracją do zorganizowania Letniego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej. Od 2001 roku Festiwal ma charakter międzynarodowy. Od 2006 roku część koncertów odbywa się również w Dworze z Droginii - nowym obiekcie, który - dzięki staraniom dyrektora "Silesii", Jerzego Motyki, stanął na terenie skansenu. Festiwal zyskał w ten sposób również nowy impuls do rozwoju i wzbogacenia repertuaru, zaproszenie artystów, których przedstawienie było dotąd niemożliwe.
Festiwal skierowany zarówno do odbiorcy masowego, jak i do koneserów, potrzegany i uznany nie tylko przez lokalne środowisko melomanów, ale także przez miłośników muzyki z całego regionu, szybko zyskał sobie rangę wydarzenia artystycznego. Muzyka rozbrzmiewa w interpretacjach najwybitniejszych polskich artystów i zespołów kameralnych oraz gości z zagranicy. Do udziału w festiwalu organizatorzy zapraszają również młodych, utalentowanych wykonawców, zwłaszcza tych, którzy swój talent, umiejętności i dojrzałość artystyczną potwierdzili zdobywając nagrody na najważniejszych konkursach muzycznych.
Od trzeciej edycji Festiwalu poszerzono grono słuchaczy, organizując powtórzenia koncertów najpierw w klasztorze o.o. Salwatorianów w Trzebini, a w latach następnych również w kościołach Chrzanowa, Libiąża i w Grojcu, w gminie Alwernia. Prezentacje w nowych miejscach i wnętrzach ułatwiły dostępność cyklu letnich spotkań z muzyką poważną mieszkańcom całego powiatu chrzanowskiego.
Rynek Starego Miasta 27 00-272 Warszawa e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel: +48 785 370 000
Wsparcie projektu
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.