Skip to main content

Viva il canto - Festiwal Muzyki Wokalnej

Viva il canto - Festiwal Muzyki Wokalnej

Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto” organizowany jest od 1992 roku. Jego pomysłodawcą i dyrektorem naczelnym jest Małgorzata Mendel-Miśka, wykładowca na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego Filii w Cieszynie. Współtwórcą „Viva il canto” był wybitny śpiewak, tenor – Kałudi Kałudow. Od początku swego istnienia Festiwal miał charakter imprezy o zasięgu międzynarodowym, od roku 2003 zaistniał jako Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto”.

Formuła Festiwalu „Viva il canto” jest dość szeroka. Prezentowane są różne formy muzyki wokalnej: wielkie dzieła oratoryjno-symfoniczne, spektakle operowe i operetkowe, recitale wokalne, koncerty galowe z orkiestrą i koncerty kameralne. W festiwalu biorą udział teatry muzyczne, orkiestry, chóry, zespoły kameralne, śpiewacy i dyrygenci z wielu krajów. Każdego roku do Cieszyna przyjeżdża około 600 wykonawców. Stałymi scenami festiwalowymi są: cieszyńskie kościoły, Teatr im. Adama Mickiewicza, sale koncertowe Domu Narodowego i Państwowej Szkoły Muzycznej, muzeum, Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości, a także malownicze plenery – cieszyński rynek i Wzgórze Zamkowe.

Na cieszyńskim festiwalu często i licznie pojawiają się młodzi artyści. Jednym z głównych założeń jest promocja młodych śpiewaków, którzy mają szansę zaistnieć na festiwalowych scenach w Cieszynie, jak również wystąpić obok najwybitniejszych artystów. W ostatnich latach pojawiła się idea warsztatów i kursów mistrzowskich organizowanych z dużym powodzeniem dla adeptów sztuki wokalnej oraz poszukiwania nowych rozwiązań artystycznych w produkcjach festiwalowych, co zaowocowało pozyskaniem młodego pokolenia melomanów.

Do roku 2005 Festiwal „Viva il canto” organizowany był przez Stowarzyszenie Miłośników Muzyki „Viva il canto” z siedzibą w Cieszynie. Obecnie festiwal organizuje Stowarzyszenie „Via Musica” w Cieszynie, dzięki któremu obok festiwalu pojawiły się Międzynarodowe Warsztaty Muzyczne Młodzieży Twórczej.

aktualizacja: 2007 (Zespół POLMIC), 2022 (wa)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry