Pierwsze Warszawskie Spotkania Muzyczne odbyły się w 1986 roku, a sam pomysł zorganizowania festiwalu muzyki poważnej, w którym dochodzi do spotkania muzyki współczesnej z dawną zrodził się z inicjatywy członków Oddziału Warszawskiego Związku Kompozytorów Polskich. Pomysł połączenia podczas jednego festiwalu muzyki dawnej z nową wynikł z pragnienia wyjścia z izolacji, w jaką popaść mogła współczesna muzyka klasyczna, a że w tym właśnie czasie nie tylko w Polsce zaczął rozwijać się ruch tworzenia zespołów muzyki dawnej (instrumentalnych, wokalnych, grających na instrumentach z epoki, wokalno-instrumentalnych, itd.), polscy kompozytorzy współcześni wpadli również na pomysł pisania nowych utworów na dawne składy instrumentalne i dla dawnego sposobu wykonywania.
Warszawskie Spotkania Muzyczne - doroczny festiwal muzyki dawnej i współczesnej, mający charakter międzynarodowy - odbywają się zawsze w Warszawie i zazwyczaj goszczą ze swoimi koncertami w tych samych salach koncertowych Warszawy. Najwierniejsze i najpiękniejsze z nich to Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Sala Koncertowa Zamku Królewskiego, sale pałaców w Łazienkach i w Wilanowie, ale też co roku niemalże zdarza się koncert w nowej sali, która właśnie zaczyna funkcjonować na kulturalnej mapie Warszawy, na przykład podczas XV festiwalu była to sala "Dziekanki". W 2003 roku Warszawskie Spotkania Muzyczne po raz pierwszy zagościły w Sali Widowiskowej Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki. Podczas każdego niemalże wydania Festiwalu można odnotować też koncerty w warszawskich kościołach. Większość koncertów festiwalowych jest transmitowana lub retransmitowana przez II Program Polskiego Radia, jak również przez rozgłośnie zagraniczne.
W 2006 roku Spotkania obchodziły dwudziestą rocznicę istnienia. Warto podkreślić, że od początku powstania idei festiwalu jego dyrektorem (i jednym z najbardziej aktywnych twórców) jest kompozytor, były Prezes Oddziału Warszawskiego Związku Kompozytorów Polskich - Władysław Słowiński.
Podczas każdego wydania Warszawskie Spotkania Muzyczne prezentują ważne dzieła muzyki dawnej i współczesne utwory polskie, bardzo często skomponowane specjalnie dla tego festiwalu. Takie zresztą jest jedno z zadań i celów festiwalu - promować nowe utwory i polskich kompozytorów współczesnych, szczególnie tych młodych, dopiero co zaznaczających swoje istnienie na polskim i międzynarodowym rynku muzyki współczesnej.
Organizatorzy podczas minionych dwudziestu edycji zaprosili do udziału w Festiwalu wiele znanych artystów, orkiestr i zespołów polskich oraz zagranicznych. Z tych najbardziej znanych wymienić należy między innymi orkiestry: Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrę Radiową, orkiestry kameralne: Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Wratislavia pod dyrekcją Jana Staniendy, Concerto Avenna pod dyrekcją Andrzeja Mysińskiego i Wirtuozów Lwowa. W Warszawskich Spotkaniach Muzycznych brały udział również chóry, m.in. Camerata Silesia, Schola Cantorum Gedanensis, Chór Moskiewskiego Kremla, zespoły muzyki dawnej - Concerto Italiano, Il Tempo, Ars Nova, a z solistów m.in.: Jadwiga Rappé, Konstanty Andrzej Kulka, Ewa Pobłocka, Krzysztof Jakowicz, Tomasz Strahl, Simon Standage, Jozsef Örmany, Włodymyr Duda, Ivan Monighetti i dyrygenci, m.in. Wojciech Michniewski, Krzysztof Słowiński, Roman Rewakowicz.
Do największych wydarzeń Warszawskich Spotkań Muzycznych należą występy zespołu muzyki dawnej Musica Antiqua Köln w 1997 i w 1999 roku, zaś szczególnymi koncertami tego festiwalu z punktu widzenia wszystkich jego edycji były występy Kwartetu im. Beli Bartóka z Węgier oraz zespołu muzyki dawnej The Kings Singers z Anglii. Oba zespoły gościły podczas XV Warszawskich Spotkań Muzycznych. Na uwagę zasługuje też udział w Warszawskich Spotkaniach Muzycznych Kwartetu Wilanowskiego - dziś Kwartetu Wilanów, który uczestniczył we wszystkich edycjach festiwalu i wylansował wiele niezwykle ważnych utworów muzyki współczesnej, często dedykowanych temu zespołowi i pisanych specjalnie dla potrzeb festiwalu.
Warszawskie Spotkania Muzyczne są organizowane we współpracy z Polskim Radiem, Zamkiem Królewskim i Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. Od samego początku ich istnienia odbywają się zawsze w maju, a ostatecznie na przełomie pierwszej i drugiej dekady maja.
Stałymi mecenasami tego festiwalu są Ministerstwo Kultury, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Okazjonalnie wspierają je The British Council, Goethe Institut, Instytut Kultury Włoskiej i Fundacja Kultury.