Skip to main content

Forum im. Witolda Lutosławskiego

Forum im. Witolda Lutosławskiego

Idea powołania do życia „Forum Lutosławskiego” pojawiła się jeszcze za życia wybitnego polskiego kompozytora w 1994 roku. Pomysłodawcą imprezy był Kazimierz Kord. Zwrócił się on z prośbą do Witolda Lutosławskiego o patronat nad imprezą, która poświęcona by była najwybitniejszym dokonaniom sztuki współczesnej. Kompozytor ułożył listę kilkudziesięciu najwybitniejszych dzieł muzycznych, które stworzyły "kanon XX wieku". Na pierwszym miejscu umieścił Symfonię psalmów Igora Strawińskiego i Cudownego Mandaryna Beli Bartóka. Na program każdej edycji „Forum” składają się koncerty w Filharmonii Narodowej w Warszawie, a także spotkania, wystawy, seminaria i odczyty poświęcone współczesnej sztuce. Biorą w nich udział najwybitniejsi twórcy i teoretycy. Zamierzeniem organizatorów imprezy jest również, by festiwal stał się okazją do prezentacji arcydzieł sztuki XX wieku, a także dorobku młodych artystów.
„VII Forum Lutosławskiego”, które odbyło się w 2001 roku w siódmą rocznicę śmierci kompozytora, a równocześnie w ramach uroczyście obchodzonego roku jubileuszowego Filharmonii, było prawdziwym przeglądem różnych nurtów muzyki dwudziestego stulecia. Na jego program złożyło się siedem koncertów, wystawy i film dokumentalny Tadeusza Arciucha pt. Miłość i muzyka o Danucie i Witoldzie Lutosławskich. Imprezę zainaugurował koncert, podczas którego zabrzmiała Kantata o świętym Wojciechu op. 72 Henryka Mikołaja Góreckiego. W muzycznym repertuarze festiwalu znalazły się także kompozycje czołowych przedstawicieli muzyki XX wieku – między innymi Concerto festivo Andrzeja Panufnika, Trzy małe liturgie obecności Bożej Oliviera Messiaena, VIII Kwartet smyczkowy c-moll op. 110 Dymitra Szostakowicza, Jeux Claude’a Debussy’ego oraz Święto wiosny Igora Strawińskiego. Nie zabrakło także dzieł samego Witolda Lutosławskiego i konkursu na najlepszego wykonawcę utworu mistrza. Grupę młodszych polskich kompozytorów reprezentował Rafał Augustyn. Wykonawcami koncertów byli tak wybitni artyści, zespoły i orkiestry, jak: Thomas Bloch grający na falach Martenota, Szabolcs Esztényi, Paul Crossley, Beata Raszewska, Olga Pasiecznik, zespół instrumentów dętych blaszanych „Nederlands Blazers Ensemble” oraz Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita i Wojciecha Michniewskiego. Festiwalowi towarzyszyły dwie wystawy - plakatów ze zbiorów Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz dzieł plastycznych głównego scenografa Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie Andrzeja Kreuetza-Majewskiego.
Podczas następnych edycji festiwalu – w latach 2002-2005 – oprócz kolejnych dzieł patrona Forum, wysłuchać można było kompozycji wspomnianych już twórców: Strawińskiego, Bacewicz, Messiaena i Panufnika, a także Arvo Pärta, Mieczysława Weinberga, Dymitra Szostakowicza i Johna Adamsa. Wśród wykonawców znaleźli się m.in. francuski pianista Jean Efflam Bavouzet, libański organista-kompozytor Naji Hakim, pianista Nikolai Demidenko i wiolonczelista Ivan Monighetti.
XII Forum im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się w dniach 2-10 marca 2007 roku.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry