Skip to main content

muzyczne forum młodych

muzyczne forum młodych

Od stycznia 2000 roku w austriackim forum kultury w Warszawie we współpracy z Akademią Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie odbywają się raz w miesiącu (z przerwą na lato) koncerty kameralne z cyklu „muzyczne forum młodych”, z repertuarem na przemian współczesnym i wszystkim dobrze znanym, w wykonaniu młodych polskich muzyków, studentów i absolwentów warszawskiej Akademii Muzycznej.
Cykl ten powstał z myślą o stworzeniu okazji studentom z różnych wydziałów akademii do zaprezentowania swoich umiejętności poza uczelnią, możliwości propagowania współczesnych kompozycji austriackich wśród młodych polskich wykonawców oraz stworzeniu możliwości młodym wykonawcom, żeby się bliżej zapoznać z literaturą muzyczną XX wieku. Każda kolejna edycja cyklu kończy się koncertem laureatów, który zazwyczaj odbywa się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego i w całości jest zarejestrowany przez Polskie Radio oraz retransmitowany we fragmentach. Przy tej okazji laureatom są wręczone cenne nagrody związane z ich przyszłym zawodem, jak np. stypendia umożliwiające udział w letnich kursach mistrzowskich w Austrii, zaproszenia na koncerty, bony nutowe, ufundowane przez sponsorów afkw: kraje związkowe Oberösterreich, Niederösterreich i Vorarlberg, Kulturkontakt Wien, Internationale Musitage Bad Leonfelden, Polski Instytut w Wiedniu, Vereinigte Volksbanken Baden-Mödling-Liesing, wydawnictwo muzyczne Doblinger, Innviertler Gitarreseminar, Prezydent m. st. Warszawy, Austriacki Konsulat Generalny w Krakowie, Austriacki Konsulat Honorowy w Gdyni, Lubelskie Towarzystwo Gitarowe, Akademia Muzyczna im. F. Chopina w Warszawie oraz Österreich-Institut Warschau.
Od roku 2004 austriackie forum kultury rozpoczęło współpracę z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” opartą o młodych wykonawcach, laureatach cyklu, którzy pracują pod dyrekcją dyrygenta zaproszonego przez „Warszawską Jesień” i po okresie prób wykonują koncert w ramach festiwalu. Pierwszy koncert wynikający z tej współpracy odbył się w ramach XLVII „Warszawskiej Jesieni” w dniu 21 września 2004 roku w Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”, gdzie z ogromnym powodzeniem wykonano utwór DW9 „puppe/tulpe” Bernharda Langa z udziałem Agaty Zubel (wokal) i pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Drugi koncert odbył się w dniu 17 września 2005 roku w Akademii Muzycznej, gdzie zespół składający się z laureatów cyklu wystąpił pod nazwą „muzyczne forum młodych” wykonując z powodzeniem utwór Heinza Holligera Scardanelli-Zyklus, którego opracowano trybem warsztatów prowadzonych przez muzyków Collegium Novum Zürich oraz Petera Hirscha.
Do tej pory w ramach cyklu zostały wykonane utwory następujących współczesnych kompozytorów austriackich: Hans Erich Apostel, Roland Batik, Martin Bjelik, Cesar Bresgen, Friedrich Cerha, Fridolin Dallinger, Thomas Christian David, Josef Dichler, Richard Dünser, Helmut Eder, Gottfried von Einem, Ivan Eröd, Paul Walter Fürst, Heinrich Gattermeyer, Heinz Karl Gruber, Eugene Hartzell, Rudolf Jettel, Armin Kaufmann, Paul Kont, Ernst Krenek, Wolfgang Liebhart, György Ligetti, Wolfgang Muthspiel, Roland Neuwirth, Karl Pilss, Werner Pirchner, Michael Radanovics, Hannes Raffaseder, Kurt Rapf, Marcel Rubin, Karl Schiske, Thomas Daniel Schlee, Helmut Schmidinger, Tristan Schulze, Kurt Schwertsik, Otto Siegl, Jenö Takacs, Alfred Uhl, Wolfram Wagner, Friedrich Wildgans, Gernot Wolfgang, Ernst Würdinger, Erich Zeisl.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry