Teatr Wielki w Łodzi zainaugurował swoją działalność w 1967 roku. Uroczyste otwarcie obecnego gmachu Teatru nastąpiło 19 stycznia 1967 roku. Nie był to jednak początek działalności Opery Łódzkiej i zespołu baletowego. Pierwszą łódzką premierą Opery był Straszny dwór Stanisława Moniuszki wystawiony na scenie Teatru Nowego 18 października 1954 roku. Nie istniał wtedy jeszcze zespół baletowy, tak więc przedstawienie odbyło się bez mazura. Mimo to publiczność była oczarowana. Były to czasy „opery wędrującej”, bez własnej siedziby, pozycje repertuarowe były prezentowane na różnych scenach łódzkich: w Teatrze Nowym, Teatrze Jaracza, Teatrze Muzycznym, Teatrze Powszechnym.
Balet Teatru Wielkiego powstał nieco później, bo w roku 1957 jako balet Opery Łódzkiej. Założycielem i pierwszym choreografem zespołu był znany polski tancerz Feliks Parnell.
Teatr Wielki w Łodzi jest jedną z największych scen w kraju. Przygotował wiele premier polskich i światowych, których znaczna częśćweszła na trwałe do polskiej historii sztuki operowej i baletowej.
Teatr Wielki prowadzi także rozległą działalność impresaryjną, dzięki której jego spektakle prezentowane są w krajach całej Europy oraz Stanach Zjednoczonych.
Od początku swego istnienia Teatr Wielki jest miejscem Międzynarodowego Festiwalu „Łódzkie Spotkania Baletowe”, w którym wzięły udział najwybitniejsze zespoły z całego świata, z grupami Maurice’a Béjarta, Jiříego Kyliana, Johna Neumeyera, Alicii Alonso, Elisy Monte na czele.
Wskutek reformy administracyjnej 1 stycznia 1991 roku Teatr Wielki w Łodzi stał się Instytucją Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego. Od 2020 roku instytucja jest współprowadzona przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Teatr Wielki w Łodzi dwukrotnie został laureatem plebiscytu Energia Kultury – łódzkiej nagrody kulturalnej za organizację Koncertu Placida Domingo (2009) oraz za spektakl Straszny dwór w reżyserii Krystyny Jandy pod kierownictwem muzycznym Piotra Wajraka (2014). Kilkakrotnie zdobył Złote Maski – najważniejsze nagrody teatralne.
W 2019 roku, jako jedna z pierwszych tego typu placówek w Polsce, Teatr Wielki w Łodzi stworzył Cyfrowe Muzeum, w którym można zobaczyć ponad 12 tysięcy zdjęć, ponad 300 plakatów i afiszy oraz ponad 800 kostiumów w wersji 3D. Projekt został sfinansowany dzięki środkom pozyskanym z Funduszy Unijnych.
aktualizacja: 2002 (iz), 2022 (wa)