Przejdź do głównej treści

Opera Krakowska

Opera Krakowska

Tradycja sztuki operowej w Krakowie liczy ponad dwieście lat. Natomiast Opera Krakowska jako instytucja została powołana do życia w 1954 roku. Swoją działaność rozpoczęła premierą Rigoletta Giuseppe Verdiego w sali Domu Żołnierza przy ul. Lubicz 48. Przez długie dziesięciolecia borykała się z brakiem własnej siedziby. Miejscem prezentacji spektakli operowych był Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, repertuar operetkowy prezentowano na skromnej scenie przy ul. Lubicz. W 1958 roku organizujące przedstawienia operowe i operetkowe Towarzystwo Przyjaciół Opery i Towarzystwo Przyjaciół Teatru Muzycznego przeszły pod zarząd miejski jako "Miejski Teatr Muzyczny - Opera i Operetka". W 1975 roku nazwę instytucji zmieniono na "Krakowski Teatr Muzyczny", a w roku 1981 na "Opera i Operetka w Krakowie". W 2002 roku teatr istnieje jako "Opera Krakowska". Mimo trudności organizacyjnych i rozmaitych niewygód jej dorobek jest imponujący. To blisko 250 premier, a wśród nich znakomite, niejednokrotnie obrosłe legendą przedstawienia, to wybitni twórcy - śpiewacy, dyrygenci, inscenizatorzy, których nazwiska weszły do polskiego i światowego dziedzictwa kultury.

Dziś Opera Krakowska mieści się we własnej siedzibie, powstałej w miejscu sceny operetkowej przy ul. Lubicz. Nowy gmach projektu Romualda Loeglera powstał w latach 2004-2008 ze środków Unii Europejskiej przy wsparciu Województwa Małopolskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Działalność sceny zainaugurowała w dniu 13 grudnia 2008 premiera Diabłów z Loudun Krzysztofa Pendereckiego.

Opera Krakowska posiada scenę główną (Duża Scena) z amfiteatralną widownią na 760 miejsc oraz mniejszą scenę(Scena Kameralna) o zmiennej pojemności dla 100 do 180 widzów. W jej repertuarze znajduje się obecnie ponad dwadzieścia tytułów. Są to dzieła kompozytorów polskich i klasyka światowa, przedstawienia baletowe oraz opery dla dzieci. W sezonie prezentuje około 200 przedstawień.

Zespół artystyczny obejmuje solistów, orkiestrę, chór i balet. Z krakowską sceną współpracują artyści o międzynarodowej renomie oraz najwybitniejsi polscy śpiewacy. Grono realizatorów to twórcy o sprawdzonej marce i znaczącym dorobku artystycznym. Rokrocznie na przełomie czerwca i lipca Opera Krakowska organizuje Letni Festiwal, prezentując własne przedstawienia w plenerach lub zabytkowych wnętrzach Krakowa i okolic. Do tradycji Festiwalu należą widowiska lub spektakle na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu. Natomiast Koncerty Noworoczne organizowane są w niezwykłych wnętrzach Kopalni Soli „Wieliczka”.

Oprócz przedstawień muzycznych, oper i baletów, Opera Krakowska realizuje kilka programów edukacyjnych.

W 2015 roku Operę Krakowską uhonorowano Medalem „Cracoviae Merenti” za szczególne zasługi dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

aktualizacja: 2002, 2010 (iz), 2021 (wa)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry