W 1973 roku z inicjatywy władz miejskich i środowiska artystycznego Poznania został powołany do istnienia Polski Teatr Tańca - Balet Poznański, którego dyrekcję powierzono wybitnemu tancerzowi i choreografowi Conradowi Drzewieckiemu.
Blisko piętnastoletni okres kierownictwa Conrada Drzewieckiego charakteryzują prekursorskie przedsięwzięcia artystyczne, które usytuowały zespół poznański w gronie najlepszych kompanii europejskich, czego dowodem były m.in. liczne zaproszenia na międzynarodowe festiwale baletowe. W uznaniu zasług w tym okresie Polski Teatr Tańca został wyróżniony m.in. Dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych za propagowanie kultury polskiej za granicą (1978) oraz Nagrodą Miasta Poznania za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki (1984).
Od 1988 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym Polskiego Teatru Tańca jest Ewa Wycichowska, wieloletnia pierwsza tancerka Teatru Wielkiego w Łodzi, choreograf i pedagog, zapraszany do współpracy przez zespoły amerykańskie, włoskie i niemieckie, wielokrotny juror polskich i międzynarodowych konkursów baletowych.
Ewa Wycichowska traktując modern i contemporary dance jako główne tworzywo ruchowe, rozwinęła oryginalną koncepcję inscenizacyjno - choreograficzną zmierzającą do syntezy sztuk, gdzie warstwy: choreograficzna, dramaturgiczna, muzyczna i plastyczna spotykają się i wzajemnie przenikają. Uzupełniła również pierwotną wizję teatru autorskiego i zaprosiła do współpracy wybitnych twórców z całego świata.
Polski Teatr Tańca postrzegany jest jako unikalne forum choreografów, w którym swoje oryginalne koncepcje realizowali m.in. tak wybitni artyści jak Birgit Cullberg, Mats Ek, Örjan Andersson, Jens Ostberg, Marie Brolin-Tani, Virpi Pahkinen (Szwecja), "Les Carnetes Bogouet" (Francja), David Earle (Kanada), Toru Shimazaki (Japonia) i Yossi Berg (Izrael).
Atrakcyjna oferta repertuarowa, nowy oryginalny język tańca i współczesna forma teatralna proponowane przez zespół poznański, spotykają się z uznaniem widzów na całym świecie.
W ostatnich latach Polski Teatr Tańca gościł na tak prestiżowych festiwalach jak Chopin Festival w Hamamatsu (Japonia), Dresdner Musikfestspiele, Bodensee Festiwal, Bregener Festspiele i Lubeck Festival (Niemcy), Karmiel Dance Festival w Izraelu Festiwalach w Istambule i Ankarze (Turcja), Danza Festival w Vicenzy, St. Gallen Festival (Szwajcaria), Chopin i jego Przyjaciele w Nowym Jorku, Dniach Polskich w Moskwie, Polskiej Wiośnie na Balearach, Noorderzon Festival w Holandii, Ost-West w Giessen, wielokrotnie Łódzkich Spotkań Baletowych oraz Festiwalu Sztuki w Edynburgu (Wielka Brytania), gdzie w 1992 roku otrzymał Nagrodę Fringe Firsts.