Skip to main content

Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych

Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych

dyrektor artystyczny Konkursu - Barbara Halska

Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych w Białymstoku to cykliczne wydarzenie kulturalne odbywające się co trzy lata pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Uniwersytetu Muzycznego w Białymstoku wspólnie z Wydziałem Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Inicjatorem i dyrektorem artystycznym tego projektu kulturalnego cieszącego się wysokim uznaniem w międzynarodowym środowisku muzycznym jest prof. zw. Barbara Halska z Katedry Kameralistyki Fortepianowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
 
Konkurs skutecznie promuje pianistów grających w duecie, oferując promocję medialną: transmisje internetowe z przesłuchań, nagrody pozaregulaminowe, jak również nagrody w formie koncertów w prestiżowych salach. Laureaci dotychczasowych edycji białostockiego Konkursu zdobywają laury na innych znaczących konkursach międzynarodowych. Uczestnicy Konkursu mają również szansę występu na licznych koncertach okołokonkursowych w regionie Białostockim. Jurorami Konkursu są wybitni pianiści, profesorowie uniwersytetów muzycznych z całego świata. Projekt łączy w sobie promocję kultury polskiej oraz atrakcyjną formę duetów fortepianowych na forum międzynarodowym. Stanowi też ważne ogniwo w edukacji społecznej, kształtując odbiorców muzyki klasycznej.
 

Bogaty i interesujący program Konkursu, zawsze entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność, zawiera zarówno utwory obowiązkowe (Wolfganga Amadeusza Mozarta, Fryderyka Chopina, Witolda Lutoslawskiego), jak i zróżnicowany program dowolny.

Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych odbył się w 1999 roku, jego druga edycja - w 2002 roku,trzecia - w 2005 roku. IV Konkurs miał miejsce w listopadzie 2008 roku i zgromadził pianistów z 21 krajów świata. Piąta edycja odbyła się w dniach 18-24 września 2011 roku, zaś szósta między 21 a 27 września 2015 roku. W jej finale zaprezentowane zostało Scherzo brillante na 2 fortepiany i orkiestrę smyczkową, napisane przez Jerzego Maksymiuka, specjalnie na zamówienie organizatorów.
 

aktualizacja: styczeń 2016 (ab)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry