Dnia 1 marca 1937 roku uruchomiono Warszawę II - lokalną stację Polskiego Radia. Dziś Program 2 jest największą w Polsce filharmonią i salą teatralną, a za jego pośrednictwem cały świat może uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach muzycznych naszego kraju.
Warszawa II mieściła się w Forcie Mokotowskim, początkowo nadawała program przez 5 godzin dziennie. Pierwszym jej szefem był Zenon Kosidowski, natomiast kierownictwo muzyczne powierzono Romanowi Jasińskiemu. Rozgłośnia zajmowała się głównie sprawami stolicy, później jedną ze specjalności początkującej Dwójki stały się spektakle Eksperymentalnego Teatru Wyobraźni.
Dziś Program 2 Polskiego Radia to antena pod każdym względem wyjątkowa i niepowtarzalna: muzyka poważna, literatura piękna, publicystyka kulturalna wypełniają program, codziennie przez dwadzieścia cztery godziny. Na powitanie dnia "Poranek Dwójki" - trwający trzy godziny magazyn, w którym muzyka przeplata się z serwisami społeczno-politycznymi i informacjami kulturalnymi. Później zaprasza do wysłuchania fragmentu powieści, by następnie proponować zróżnicowaną pod względem stylistycznym muzykę do godzin popołudniowych. Magazynowy charakter ma audycja "Wybieram Dwójkę", w której specjalnie dobranej muzyce towarzyszą obszerne audycje publicystyczne: "Rezonans" i "Sezon na Dwójkę". Tradycją jest codzienny, wieczorny koncert, a w soboty - opera. Późne godziny wieczorne i nocne to czas na audycje o tematyce bardziej wyspecjalizowanej, a dotyczące zarówno muzyki, jak literatury, filozofii i sztuki.
Program współpracuje z narodowymi instytucjami kultury. Słuchacze za pośrednictwem anteny obecni są na festiwalach "Warszawska Jesień", "Pieśń Naszych Korzeni" w Jarosławiu, "Wratislavia Cantans", na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, a także na najważniejszych konkursach muzycznych. Wieczory to również magiczne podróże muzyczne do najsłynniejszych, największych sal koncertowych i operowych świata: do Covent Garden i Royal Albert Hall, do Metropolitan Opera, Carnegie Hall, Wiedeńskiej Opery i złotej sali Musikverein, sal Paryża, Berlina, Mediolanu i Pragi. W Dwójce usłyszeć można muzykę Mozarta z Salzburga i Wagnera z Bayreuth. Jest to możliwe dzięki współpracy z Europejską Unią Nadawców (EBU) i prowadzonej przez Grupę Muzyczną EBU wymianie koncertów.
Od 1997 roku Dwójka organizuje doroczny Festiwal Muzyczny Polskiego Radia. Festiwale te stały się forum, na którym znana i nieznana muzyka polska ukazywana jest w kontekście nurtów europejskich i światowych. To zarazem estrada, na której występują wszystkie radiowe zespoły.