Dane adresowe:
Filharmonia Łódzka jest najstarszą, po Filharmonii Narodowej w Warszawie, orkiestrą symfoniczną w Polsce. Rozpoczęła swoją działalność jako Łódzka Orkiestra Symfoniczna, a jej pierwszym dyrektorem i zarazem dyrygentem był Tadeusz Mazurkiewicz, określany dzisiaj mianem założyciela orkiestry. Dnia 17 lutego 1915 roku odbył się pierwszy koncert Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej. W pierwszym, historycznym składzie Orkiestry znaleźli się m.in. Paweł Klecki, wtedy świetnie zapowiadający się skrzypek, później wielkiej sławy dyrygent, oraz zwerbowany przez niego Aleksander Tansman.
Przez 33 lata zespół nie mógł znaleźć własnego miejsca. Co kilka lat przenosił się z siedziby do siedziby. Wreszcie 4 czerwca 1948 roku udostępniono mu świeżo odrestaurowany gmach przy ul. Narutowicza. Orkiestra mogła podjąć regularną pracę, co zaczęło owocować stale powiększającym się gronem słuchaczy zaprzyjaźnionych z Filharmonią. Większość z nich pamiętała jeszcze koncerty prowadzone przez Emila Młynarskiego, Zdzisława Birnbauma, Waleriana Bierdiajewa czy Grzegorza Fitelberga.
Z upływem czasu powiększało się grono wybitnych dyrygentów współpracujących z Orkiestrą. Niezwykłe osobowości Zdzisława Górzyńskiego, Henryka Czyża, Zdzisława Szostaka, Andrzeja Markowskiego, Jana Krenza, Ilyi Stupla, a ostatnio także Pawła Przytockiego, Tomasza Bugaja, Vladimira Kiradjieva, Andrzeja Straszyńskiego, Michaela Zilma nieustannie wywierają wpływ na zespół i twórczo przeobrażają jego brzmienie.
W Filharmonii gościli tej miary artyści, co Hermann Abendroth, Dean Dixon, Sergiusz Kusewicki, Witold Małcużyński, Dawid i Igor Ojstrachowie, Światosław Richter, Mścisław Rostropowicz, Stanisław Skrowaczewski, Henryk Szeryng, Krystian Zimerman, a w ostatnich latach: Andrzej Bauer, Kaja Danczowska, Konstanty Andrzej Kulka, Wiesław Ochman, Piotr Paleczny, Ewa Podleś. Szczególne miejsce w historii Orkiestry Filharmonii Łódzkiej zajmują koncerty z Arturem Rubinsteinem, światowej sławy pianistą, którego imię od 1984 roku nosi Filharmonia w Łodzi.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej dokonała kilkunastu nagrań płytowych, zrealizowanych zarówno dla Polskich Nagrań, jak i dla firm zachodnich. Zarejestrowała m.in. II Symfonię Karola Szymanowskiego, V Symfonię Ludwiga van Beethovena, Carmina Burana Carla Orffa oraz cykl najpiękniejszych arii operowych z udziałem światowej sławy sopranistki Teresy Wojtaszek-Kubiak. Dla radia i telewizji powstały dwa przebojowe cykle muzyczne: Nie taki diabeł straszny oraz I co dalej laureacie?. Najnowszą produkcją jest płyta z utworami Witolda Lutosławskiego na głos i orkiestrę (DUX), nominowana w 2015 r. do nagrody muzycznej „Fryderyk” (soliści, Chór i Orkiestra Symfoniczna FŁ pod dyrekcją Daniela Raiskina, przygotowanie chóru: Dawid Ber).
Od grudnia 2004 roku Filharmonia ma swoją siedzibę w nowym gmachu, pod starym adresem przy ulicy Narutowicza.
Zespół odbył wiele zagranicznych tournées, występując w tak prestiżowych salach koncertowych, jak Tonhalle w Zurychu, Salle de Musique w La Chaux-de-Fonds, Sala Królowej Elżbiety w Antwerpii, Filharmonia w Kolonii, Sala Verdiego w Konserwatorium w Mediolanie, czy główna siedziba Filharmonii w Rotterdamie – De Doelen.
Poza klasycznym repertuarem orkiestra często wykonuje muzykę współczesną – prócz premierowego wykonania Musica festiva Krzysztofa Meyera warto odnotować utwory Artura Zagajewskiego, Andrzeja Kwiecińskiego czy Mikołaja Góreckiego. W uznaniu zasług w 1979 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2015 – Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.
aktualizacja: luty 2017 (wa)
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.